Katalánci se u ústavního soudu odvolají proti postupu Madridu

Zahraničí
27. 12. 2017 16:37
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Prozatímní vedení katalánského parlamentu  odhlasovalo, že se u španělského ústavního soudu odvolá proti aktivaci článku 155 ústavy, po níž ústřední vláda v Madridu převzala přímou správu nad Katalánskem. Informoval o tom list La Vanguardia.

Pro hlasovalo separatistické uskupení Junts pel Sí (Společně pro ano), obdobně laděná Kandidátka lidové jednoty (CUP) se zdržela, zatímco proti byly strany Ciudadanos, katalánští socialisté (PSC) a Lidová strana (PP). Poslední tři jmenované strany zásah ústřední vlády už dříve ve španělském Senátu schválily.

Madrid převzal přímou správu nad Katalánskem koncem října v reakci na jednostranné vyhlášení nezávislosti regionu. Ve volbách, které zde posléze španělská vláda vyhlásila a které se konaly minulý čtvrtek, si přes očekávání Madridu absolutní většinu v místním parlamentu udržely separatistické strany.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Bernat Armangue

Další čtení

ilustrační foto

V USA se zase střílelo na univerzitě. Zatím jsou dva mrtví, další v kritickém stavu

Zahraničí
14. 12. 2025

Střelba na Brownově univerzitě v USA zasáhla mnoho lidí. Mrtvé sčítají

Zahraničí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:41

Pět mužů chtělo v Německu autem zaútočit na vánoční trh. Zatkli je

Zahraničí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:44

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV