Kazetové <span>bomby končí</span>. Ale ne u jejich hlavních uživatelů

Zahraničí
30. 5. 2008 13:05
Demontáž kazetové bomby.
Demontáž kazetové bomby.

Demontáž kazetové bomby.Na závěr desetidenní mezinárodní konference o kazetové munici byla dnes v irském Dublinu formálně přijata konvence, jež zakazuje výrobu kazetových bomb a ukládá zničit jejich zásoby do osmi let. Svůj souhlas s dokumentem vyslovili zástupci 111 zemí. Stranou ujednání však zůstávají hlavní výrobci a uživatelé těchto zbraní.

Stranou však zůstávají hlavní výrobci a uživatelé těchto zbraní, kteří se dublinského rokování vůbec nezúčastnili - USA, Čína, Rusko, Indie, Pákistán a Izrael.

"Dohoda byla schválena," prohlásil dnes za potlesku delegátů předseda konference Daithi O´Ceallaigh. Nyní bude text začátkem prosince v Oslu předložen k podpisu všem zemím, včetně těch, které nebyly v Dublinu zastoupeny. Pak začne proces ratifikace zákazu.

Kazetové bomby obsahují stovky malých náloží, které se rozptýlí po velkém území. Některé z náloží však nevybuchnou ihned a mohou zabíjet či mrzačit i po několika letech, a tedy i po skončení konfliktu. Obětí se přitom často stávají civilisté. Tyto zbraně byly použity kupříkladu ve Vietnamu, Kosovu, v Čečensku, v Iráku, Afghánistánu a v roce 2006 v Libanonu.

Libanonská dívka. Jedna z tisíců obětí kazetových bomb.Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes dohodu uvítal a vyzval všechny státy, aby "tuto důležitou dohodu bez otálení podepsaly".

Nicméně Spojené státy již ve čtvrtek - poté, co byly zveřejněny podrobnosti dohody - uvedly, že zákaz nijak nezmění americkou politiku. Podobně se vyjádřily i Rusko a Čína. Většina zemí NATO naopak zákaz podporuje.

Například Německo, které patří ke spoluautorům dohody, ujednání označilo za důležitý milník při prohlubování mezinárodního humanitárního práva. Němečtí ministři zahraničí a obrany Frank-Walter Steinmeier a Franz Josef Jung ve společném prohlášení uvedli, že budou usilovat o rychlou ratifikaci dublinské dohody v Německu.

Ještě roky po nasazení zabíjejí a mrzačí kazetové bomby civilisty.Dohoda předpokládá, že její signatáři nebudou užívat kazetové bomby, zničí jejich zásoby do osmi let a budou financovat programy na vyčištění starých bojišť od nevybuchlé munice. Dokument byl při jednání zmírněn o klauzuli umožňující armádám signatářských zemí spolupracovat se spojencem, který kazetové bomby užívá, například se Spojenými státy.

Organizátoři dublinské konference věří, že dohoda bude mít stejný význam jako úmluva dosažená v Ottawě v roce 1997, která zakázala protipěchotní miny. Přestože se k ní země jako USA, Rusko a Čína nepřipojily, vedla k výraznému poklesu v užívání těchto min.

"Realita je taková, že zemím záleží nejen na legalitě jejich akcí, ale i na tom, zda jsou vnímány jako legitimní a přiměřené," řekl dnes v Dublinu státní tajemník norského ministerstva obrany Espen Barth Eide.

Foto: Reuters a AP

Další čtení

Indie oznámila údery proti teroristům v Pákistánu, ten hlásí mrtvé civilisty

Zahraničí
6. 5. 2025

Húsíové kapitulovali a USA na ně už nebudou útočit, oznámil Trump

Zahraničí
6. 5. 2025
ilustrační foto

Australský řetězec porušil zákon a zaplatil 150.000 dolarů za hračky s bateriemi

Zahraničí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ