Devatenáctiletá Kerstin Fritzlová, jedna z obětí bezprecedentního případu incestu v rakouském Amstettenu, už byla po probuzení z umělého spánku propuštěna z oddělení intenzivní péče tamní zemské kliniky a připojila se k ostatním členům rodiny v areálu psychiatrické léčebny.
Také dalším příslušníkům rodiny se vede dobře a postupně se sžívají. Oznámili to dnes jejich ošetřující lékaři.
Právě nemoc Kerstin, která byla 19. dubna v bezvědomí dopravena do nemocnice, vedla k odhalení případu. Postupně se ukázalo, že Josef Fritzl plných 24 let věznil a zneužíval svou nyní dvaačtyřicetiletou dceru Elisabeth a zplodil s ní sedm dětí. Kerstin je z nich nejstarší.
Kerstinin hlavní ošetřující lékař Albert Reiter na tiskové konferenci v Amstettenu uvedl, že Kerstin byla probuzena již v neděli 1. června a o týden později byla převezena k rodině. Její uzdravování označil za překvapivě dobré a rychlé a vyjádřil přesvědčení, že se může plně vyléčit a dál normálně vyvíjet.
Kerstin byla podle Reitera přivezena do nemocnice v kritickém stavu, kdy jí selhávalo hned několik životně důležitých orgánů, včetně ledvin, jater a plic. Příčinou podle něj mohlo být třeba i menší zánětlivé onemocnění, které bylo dlouhodobě neléčené a postupně se zhoršovalo. Také snížená imunita organismu, drženého celý život v omezeném prostoru bez denního světla, zřejmě přispěla k těžkému průběhu nemoci.
Nasazená léčba však dívce nejen zachránila život, ale vedla k až nečekaně rychlému zotavování. Již 12. května začaly být postupně snižovány dávky léků, kterými byla udržována v umělém komatu, a 15. května poprvé otevřela oči, řekl Reiter. Prvního června byla definitivně probuzena a dělala takové pokroky, že za týden již byla schopna na vlastních nohou opustit oddělení.
Podle Reitera významně přispěla k zotavování i skutečnost, že ji u lůžka pravidelně navštěvovala její matka, což se úsilím mnoha lidí podařilo utajit před zvědavými médii.
Kerstin je podle něj z fyziologického hlediska vyléčena, ale potřebuje samozřejmě posilovat imunitní systém, prodělat nejrůznější očkování, cvičit a podrobit se dalším terapiím, především psychologickým.
Podle ředitele nemocnice Bertholda Kepplingera se nyní celá rodina obětí třiasedmdesátiletého Josefa Fritzla postupně sžívá. Všichni si to tak přejí, i když "vytváření společného životního prostoru a hledání společného tempa" je velmi složité. "Pro tu část rodiny, která vedla zdánlivě normální život, jde všechno příliš pomalu, pro zbývající členy, kteří byli po léta trvale uvězněni ve sklepních prostorech, naopak mnohdy až příliš rychle, každá zdánlivě samozřejmá maličkost je pro ně velkou událostí," řekl Kepplinger.
Dodal, že děti, které předtím chodily normálně do školy, jsou i na klinice dál vyučovány a prospívají velmi dobře. Lékaři se vůbec snaží rodině vytvořit co nejnormálnější prostředí, a tak ji umístili do prostor odpovídajících běžnému bytu. Tam již členové rodiny začínají obnovovat styky s vnějším světem, například píšou dopisy nebo internetové zprávy.
Lékaři i právní zástupce rodiny Christoph Herbst poděkovali všem, kteří přispěli nejen k léčení příslušníků rodiny, ale i k jejich uchránění od pozornosti médií a veřejnosti. Vyzvali zároveň k tomu, aby byl rodině i nadále dopřán klid a možnost nerušeně se zotavovat a nebyl znovu zbytečně omezován prostor, v němž žije.
Foto: AP, archiv