Knut je v medvědím nebi, ale o jeho jméno zuří boj

Zahraničí
16. 9. 2013 15:40
Dospělý Knut si užívá na sněhu.
Dospělý Knut si užívá na sněhu.

Berlínská zoo vyhrála spor s britskou společností Knut IP Management o práva na marketingové využívání jména ledního medvěda Knuta. Býval hvězdou zoo v berlínské metropoli, ale před více než dvěma lety uhynul. Ve prospěch berlínské zoo dnes rozhodl Soudní dvůr Evropské unie.

Podle soudu britská firma nesmí využívat značku "Knut - lední medvěd", protože berlínská zoo si už dřív zajistila práva na značku "Knud". Soud tak potvrdil předchozí rozhodnutí Úřadu pro harmonizaci ve vnitřním trhu (OHIM).

Obě značky jsou si podle soudu navzájem příliš podobné a navíc oba subjekty chtěly značku využít k podpoře prodeje srovnatelného zboží, jako jsou sportovní potřeby a hračky.

Knutoidní plyšáci stále frčí.Knut, který se narodil v Berlíně v prosinci 2006, se ještě jako chundelaté mládě stal rychle celebritou. Do značné míry jí zůstal i po své smrti v březnu roku 2011.

Byl prvním ledním medvědem, který se po více než třiceti letech narodil v berlínské zoo.

Knuta po narození jeho matka odvrhla, a proto ho vychovával a krmil z láhve ošetřovatel Thomas Dörflein, který už také zemřel. Zoologická zahrada dokázala Knutovu popularitu vytvořit a následně i komerčně využít.

Podíl na zisku má z prodeje výrobků spojených s Knutem, plyšovými hračkami počínaje a sladkostmi konče.

Johannes Vogel, ředitel berlínského Muzea přírodní historie, s vycpaninou Knuta. Originální je ale jen kožešina.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Izraelská armáda zřejmě zabila sto Palestinců. Ale příměří dál platí

Zahraničí
Aktualizováno: 29. 10. 2025 11:46
ilustrační foto

Ukrajinci už třetí den útočí na Moskvu. Ochromili i letecký provoz

Zahraničí
29. 10. 2025
ilustrační foto

Při velké policejní razii v Rio de Janeiro zemřelo 64 lidí. Favely se bouří

Zahraničí
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ