Kodaň hodlá vybudovat ostrov, kde vznikne rezidenční čtvrť

Zahraničí
5. 10. 2018 22:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dánsko hodlá poblíž kodaňského přístavu vybudovat ostrov, kde má vzniknout rezidenční čtvrť pro 35 tisíc lidí. Oznámil to v pátek dánský premiér Lars Lökke Rasmussen. Projekt, který počítá i s vybudováním dopravního obchvatu a trasy metra, ještě musí schválit parlament. Hotov má být do roku 2070.

"Hlavní město se rychle rozvíjí a buduje dosud nevídaným tempem. To je dobré, ale také to znamená, že Kodani nakonec dojdou pozemky. To je důvod, proč chceme vybudovat nový ostrov," prohlásil Rasmussen.

Projekt s provizorním názvem Lynetteholm, který počítá s podmořským tunelem a trasou metra, si vyžádá investici kolem 20 miliard dánských korun (přes 69 miliard Kč). Podílet se na něm bude stát, hlavní město a společnost CPH City & Port Development.

Lynetteholm bude vybudován na rozloze dvou milionů metrů čtverečních. Řešit má tři problémy: nedostatek bytů v metropoli, přetížení dopravy v centru města a v neposlední řadě má i chránit město před zvyšováním mořské hladiny, uvedl dánský server Finans.

Stavba má začít v roce 2035; projekt by měl být podle serveru dokončen a plně funkční v roce 2070.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/Erik_Lyngsoe

Další čtení

ilustrační foto

V rakouských horách při výpravě zemřel Čech, uvádí horská služba

Zahraničí
13. 7. 2026
letoun Rafale

Francie umožní Ukrajině licenční výrobu zbraní, Kyjev nakoupí 16 letounů Rafale

Zahraničí
13. 7. 2026

Ruský opoziční politik Naděždin uvedl, že ho zatkla policie

Zahraničí
13. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ