Konec nočních vlaků. Proč?

Zahraničí
3. 10. 2016 05:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Z evropských kolejí postupně mizí noční vlaky. V minulém století přitom spojovaly většinu metropolí kontinentu. Další velká rána čeká milovníky železnice již v prosinci, odkdy německé dráhy ruší vlaky kategorie CityNightLine.

Celou noc se budíte a zase usínáte, při rozjíždění nebo brzdění vlaku se probudíte a zmateně se chopíte madla, popisuje web lifehacky.cz zkušenosti s cestou z Prahy do Říma. Ne vždy prý člověk může očekávat plný komfort, už jen kvůli rovnici teplo = pot = zápach. Platí také některé nepsané zásady, například nezapomenout na špunty do uší, uklidňující čaj a prášky na spaní...

Další cennou radou je rezervovat si místo dlouho dopředu, zvláště na frekventovaných tratích, protože v sezoně bývá vyprodáno i měsíc dopředu. Přesto mnohé železniční společnosti považují noční spoje za ztrátové a ruší je. Proč?

V minulém století byly noční vlaky jedním ze symbolů Evropy. Brázdily koleje mezi evropskými metropolemi, proslulý byl Orient Express spojující v nejlepších dobách Paříž a Istanbul, trasu dlouhou 3186 kilometrů překonal za 70 hodin. Objevil se ve filmu i v literatuře, třeba v díle Vražda v Orient expresu od anglické spisovatelky Agathy Christie nebo Noční vlak do Lisabonu švýcarského filozofa Pascala Merciera.

V osmdesátých letech 20. století především díky budování dálnic začala noční spoje vytlačovat rozvíjející se silniční doprava. K jejich konci přispělo i zrychlování železnice a zavádění vysokorychlostních tratí, které překonávají tradiční noční trasy třeba za dvě či tři hodiny.

Od 90. let tak železniční společnosti noční spoje postupně omezují, zmizelo například spojení Evropy se Španělskem nebo Německa s jižním Balkánem a Tureckem. Ubylo také vlaků z Česka na Slovensko a do Polska, zmizel spoj z Prahy do Paříže i rumunské Bukurešti.

Citelnou ranou pro noční spoje je navíc nový jízdní řád platící od letošního 11. prosince, kdy své vlaky kategorie CityNightLine (CNL) přestanou provozovat německé dráhy Deutsche Bahn (DB). Hodlají zrušit všech deset vlaků CNL, spojujících například Hamburk s Mnichovem, Mnichov s Římem nebo Berlín s Curychem. Místo toho zavedou některé nové spoje InterCity-Express (ICE) jezdící přes noc. Výrazná noční omezení chystají i francouzské železnice SNFC. Důvodem jsou finanční ztráty, které se nedaří kompenzovat ani zájmem cestujících. "Vezměte si, že sto procent železničních sítí je zpoplatněno ve srovnání s jedním procentem silnic," řekl serveru politico.eu Michael Cramer, europoslanec za německé Zelené.

Další potíží jsou také přetrvávající technologické rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, kvůli kterým je třeba stále na mnoha hranicích měnit lokomotivy. Zákony, které by to měly řešit, jsou přitom teprve teď v europarlamentu a začnou platit až v roce 2019. Noční vlaky jsou navíc ekonomicky náročnější než denní spoje, lůžkový vagon pojme jen 20-30 lidí místo běžných 80 a soupravu lze "otočit" každou noc pouze jednou.

Čtěte TÝDEN!* Jak se zrušení nočních expresů projeví v Česku?

* Které společnosti hodlají noční spoje provozovat dál?

* Je vůbec možné noční vlaky v Evropě udržet?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Tomáš VlachFoto: archiv , Frank Augstein

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ