Konstruktér ruských raket žádá o azyl v Nizozemí

Zahraničí
27. 6. 2012 09:45
Ruské taktické rakety už Dolmatov vyvíjet nebude.
Ruské taktické rakety už Dolmatov vyvíjet nebude.

V Nizozemí požádal o politický azyl aktivista opoziční strany Jiné Rusko Alexandr Dolmatov, který je zároveň hlavním raketovým konstruktérem v jedné z největších ruských zbrojovek. Doma je vyšetřován za účast v protikremelských demonstracích.

Podle agentury Interfax se uchýlil do Amsterodamu, když ve svém moskevském bydlišti obdržel policejní obsílku k výslechu. Zodpovídat se měl z účasti na nepokojích, které propukly počátkem letošního května po demonstraci na Blatném náměstí nedaleko Kremlu. Její účastníci protestovali proti monopolizaci moci kremelskou stranou Jednotné Rusko. Demonstrace vyústila v násilnosti, při nichž bylo několik desítek lidí zadrženo.

Dolmatov se ocitl mezi zadrženými a den strávil ve vyšetřovací vazbě. Těsně před předvoláním k výslechu prohledala jeho byt policie.

Podle informací ruských opozičních aktivistů Dolmatova opakovaně před účastí v demonstracích varoval jeho zaměstnavatel, jímž je velká ruská zbrojovka Taktické raketové zbraně (TRV) v Koroljovu u Moskvy. Hlavní ruský výrobce raket krátkého a středního doletu má po celé zemi kolem dvaceti pobočných závodů. Kromě balistických raket vyrábí TRV i rakety s plochou dráhou letu a letecké pumy. Nizozemské úřady se zatím k žádosti Dolmatova nevyjádřily.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

parlament, Sněmovna lordů

Po 900 letech konec? Šlechtické rody mohou přijít o křesla v parlamentu

Zahraničí
11. 3. 2026
ilustrační foto

Nového íránského duchovního zranily další nálety. Ukrývají ho

Zahraničí
11. 3. 2026
ilustrační obrázek

Severní Korea otevírá hranice pro čínské vlaky, první jízdenky vyprodané

Zahraničí
11. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ