Kontaminované mléko z Číny dorazilo až na Slovensko
03.10.2008 19:01
V Bratislavě objevili čínský mléčný nápoj, který obsahoval nebezpečný melamin. Nápoj byl na Slovensko dovezen ilegálně. Na svém portálu o tom dnes informovala slovenská Státní veterinární a potravinová správa, která 27 plechovek s nápojem Milk drink ihned nařídila zničit. V Číně se zmiňovanou látkou přiotrávily tisíce dětí.
Ve vzorku bylo potvrzeno 14,4 miligramu melaminu na kilogram, maximální povolené množství je 2,5 miligramu na kilogram," zjistila slovenská potravinová správa. Nebezpečnou látku slovenští experti odhalili dnes, Bratislava o případu informovala i Evropskou komisi a ostatní členské státy EU. Výrobek se na slovenský trh údajně dostal v rozporu s platnou legislativou a bez příslušných povolení.
ČTĚTE TAKÉ: V EU bez obav z Číny. Čínské mléko unie nedováží
Slovenští inspektoři začali kontrolovat asijské potraviny od konce září, kdy v Číně propukl skandál okolo mléka s obsahem nebezpečného melaminu. Soustřeďují se především na mléko a mléčné výrobky, ale i na potraviny s obsahem pšeničného a kukuřičného glutenu, rýžové mouky a rýžového proteinového koncentrátu. Na hranicích se též zpřísnily kontroly výrobků ze zemí třetího světa.
ČTĚTE TAKÉ: Z mléka onemocnělo už přes šest tisíc čínských dětí
Ve čtvrtek byl kontaminovaný mléčný výrobek čínského původu poprvé zjištěn i v sousedním Rakousku. Místní odborníci ale uklidňují veřejnost tím, že jde o ojedinělý případ, který nepředstavuje žádné širší ohrožení obyvatelstva. Nápoj byl objeven v jedné čínské restauraci ve Štýrsku, podle všeho však byl určen jen pro osobní spotřebu majitele a nebyl nabízen hostům.
Skandál s přidáváním škodlivého melaminu do mléka propukl v Číně před několika týdny. Melamin mléku při testech dodává falešné zdání vysokého obsahu proteinu a může zakrýt skutečnost, že mléko bylo ředěno vodou. Látka je však zdravotně závadná a ohrožuje především ledviny. Využití kontaminovaného mléka pro výrobu kojenecké výživy mělo v Číně za následek už nejméně čtyři mrtvé a přes 50 tisíc nemocných dětí.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.