Kosovský premiér Hashim Thaçi dnes navzdory spekulacím neoznámil přesné datum, kdy Kosovo jednostranně vyhlásí nezávislost na Srbsku. Kosovský parlament však již upravil svůj jednací řád, aby mohl co nejrychleji schválit všechny zákony nutné k osamostatnění. I nadále je tak za nejpravděpodobnější den odtržení považována neděle.
FOTOGRAFIE Z VÁLKY O KOSOVO SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Italská agentura ANSA s odvoláním na tiskového mluvčího Thaçiho dnes uvedla, že kosovskoalbánští poslanci schválí deklaraci nezávislosti v neděli v 17.00. Premiérův úřad to však podle srbské rozhlasové stanice B92 popřel.
V Bělehradě se dnes funkce srbského prezidenta ujal vítěz nedávných voleb Boris Tadić. "Nikdy nevzdám boj za naše Kosovo a všemi silami budu bojovat, aby se Srbsko připojilo k Evropské unii," slíbila staronová hlava státu po inauguraci.
Odtržení Kosova v nejbližších dnech se však zdá být hotovou věcí. Podle agentury AFP měl datum vyhlášení nezávislosti oznámit dnes odpoledne Thaçi na tiskové konferenci v Prištině. Premiér však žádný termín nesdělil a pečlivě se vyhýbal i slovu "nezávislost". Prohlásil pouze, že kosovský parlament schválí zákony, které Kosovu zajistí "lepší budoucnost".
"Lepší budoucnost"
Parlament si dnes odhlasoval změnu jednací procedury, která mu umožňuje během 24 hodin schválit všechny zákony nutné k vyhlášení nezávislosti. Pro se vyslovilo 79 poslanců, šest bylo proti a čtyři se zdrželi.
Toto opatření, které již ve středu oznámil předseda parlamentu Jakup Krasniqi, tak jen potvrzuje domněnky, že dnem vyhlášení kosovské nezávislosti bude neděle. Se 17. únorem údajně počítá i zpráva Rady bezpečnosti (RB) OSN.
V Kosovské Mitrovici na severu provincie se dnes sešli zástupci menšinových kosovských Srbů. Odmítli plánované vyhlášení nezávislosti, paralelní parlament však nevytvořili. Podle B92 se tak rozhodli na pokyn z Bělehradu. Zastupitelský sbor kosovských Srbů má vzniknout až na základě květnových parlamentních voleb v Srbsku.
O Kosovu ve čtvrtek diskutovala RB OSN. Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić na uzavřeném setkání varoval před katastrofálními důsledky, který krok kosovských Albánců podle Bělehradu bude mít, a vyzval k dalším jednáním o řešení statusu Kosova, v čemž ho podpořil tradiční spojenec, Rusko. To však odmítli další stálí členové rady s právem veta - USA a Británie, které nezávislost Kosova podporují.
Foto: AP