K trpělivosti po neúspěchu nedávných jednání v OSN ohledně nezávislosti Kosova dnes vyzvala představitele této srbské provincie americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Stalo se tak na setkání Riceové s kosovskou delegací ve Washingtonu. Delegace potvrdila, že Kosovo neplánuje jednostranné vyhlášení nezávislosti na Srbsku.
Kosovský premiér Agim Çeku v reakci na neúspěch rozhovorů na půdě Spojených národů v pátek pohrozil jednostranným odtržením od Srbska 28. listopadu, kdy Albánci slaví Den nezávislosti. Ujistil však, že to není rozhodnuto, že jde jen o možnost. Podobný jednostranný krok odmítla Evropská unie, která vyzvala k pokračování ve vyjednávání.
Srbsko a jemu nakloněné Rusko opakovaně zavrhly příslušný návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože podle nich obsahuje zárodek pro budoucí úplnou nezávislost Kosova, což Bělehrad odmítá.
Z obavy z ruského veta se USA a jejich evropští partneři rozhodli minulý týden předat problém z OSN kontaktní skupině pro Kosovo. To uvítala Moskva, ale zklamalo to zároveň kosovské představitele, kteří požádali Washington o vysvětlení situace.
Kontaktní skupinu pro Kosovo tvoří USA, Británie, Německo, Francie, Itálie a Rusko. Žádná země v ní na rozdíl od Rady bezpečnosti OSN nemá právo veta.
Z dnešní schůzky ministrů zahraničí EU v Bruselu zaznělo, že EU zvažuje vytvoření "trojky" vyjednávačů, která by se zabývala budoucností Kosova a v níž by byli zastoupeni představitelé USA, Ruska a EU. S návrhem přišel německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, podle kterého by "trojka" byla operativnější než dosavadní kontaktní skupina.
Bělehrad se chce držet rezoluce č. 1244 RB OSN z roku 1999, která ukončila válku v Kosovu a zakotvila, že Kosovo je součástí Srbska. Vzpurné provincii obývané z 90 procent Albánci nabízí širokou autonomii a odmítá požadavek na nezávislost. Nad klidem v provincii zatím dohlížejí i jednotky NATO, včetně českých a slovenských vojáků.
Na snímku příslušníci kosovských ochranných sborů během vojenské slavnosti 20. července.
Foto: AP