Kuciakova vražda hýbá s politikou. Koalici hrozí rozpad

Zahraničí
2. 3. 2018 13:07
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Slovenská koalice premiéra Roberta Fica přišla ve sněmovně o jednoho poslance, v Národní radě si ale nadále udrží těsnou většinu. Poslanec Igor Janckulík v pátek oznámil odchod z poslaneckého klubu vládní strany Most-Híd, v parlamentu bude působit jako nezařazený poslanec. Své rozhodnutí oznámil v souvislosti s prací zavražděného novináře Jána Kuciaka, který ve svém nedokončeném článku mimo jiné upozornil na vazby spolupracovníků premiéra Fica na italské podnikatele spojované s mafií.

"Považuji za nepřípustné, aby osoby na nejvyšších a citlivých postech měly spojení s mimořádně pochybnými osobami, které jsou důvodně podezřelé z napojení na mafii," napsal Janckulík na sociální síti.

Koalice stran Směru - sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a Most-Híd bude mít ve 150členné sněmovně nově 78 poslanců. Při hlasování sněmovny koalici obvykle podporuje i několika nezařazených zákonodárců.

Janckulík ve volbách kandidoval za stranu Síť, která po vnitrostranickém rozkolu přišla o většinu poslanců a následně vypadla z koalice. Janckulík spolu s několika dalšími kolegy ze Sítě pak vstoupil do klubu strany Most-Híd.

Podnikatelské vazby na zmiňované Italy měli v minulosti tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a hlavní státní poradkyně Mária Trošková. Oba ve společném prohlášení tento týden oznámili, že do vyšetření kauzy dočasně opustili své posty na úřadu vlády.

Kvůli vraždě novináře Kuciaka ve středu oznámil rezignaci ministr kultury a někdejší místopředseda Směru-SD Marek Maďarič. Most-Híd zase vybídl k rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je současně místopředsedou Ficova Směru-SD.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Ajale

Další čtení

Urychlovač částic ve výzkumném centru v Darmstadtu

Hoří urychlovač částic? Ve výzkumném centru vypukl rozsáhlý požár

Zahraničí
5. 2. 2026

USA, EU a Japonsko spojují síly proti čínské dominanci v kritických nerostech

Zahraničí
5. 2. 2026

Šéf OSN: Konec platnosti smlouvy Nový START nemohl přijít v horší dobu

Zahraničí
Aktualizováno: 5. 2. 2026 10:00

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ