"Kvóty na uprchlíky platí pro všechny. Zařiďte se podle toho"

Zahraničí
6. 9. 2017 13:45
Uprchlíci (ilustrační foto).
Uprchlíci (ilustrační foto).

Rozhodnutí unijního soudu, který zamítl žaloby Maďarska a Slovenska na migrační kvóty, je podle šéfa největší frakce v Evropském parlamentu šancí k vyléčení ran, které spory o migrační politiku v unii způsobily, uvedl předseda frakce Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Očekáváme, že všechny členské státy budou rozhodnutí respektovat a řídit se jím," podotkl Weber, do jehož frakce patří také maďarská Fidesz premiéra Viktora Orbána. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó už dal přitom najevo, že Maďarsko bude nadále všemi právními prostředky usilovat o to, aby nakonec samo rozhodovalo, komu dovolí žít v zemi. Rozhodnutí soudu označil za nezodpovědné a ostudné.

"Zásadní nyní je, aby země EU postupovaly společně. Dlouhodobě mohou být migrační toky zvládnuty jen ve spolupráci," upozornil Weber. K nalezení dlouhodobého řešení budou podle něj třeba ústupky na všech stranách.

Podle šéfa vlivného výboru pro občanské svobody europarlamentu, socialisty Clauda Moraese, dokazuje rozhodnutí soudu, že státy se nemohou vyhýbat své odpovědnosti. "Europarlament opakovaně členské země vyzýval k tomu, aby dodržely své závazky," upozornil. Fakt, že kolektivně státy dokázaly z Řecka a Itálie přerozdělit ani ne čtvrtinu dohodnutého počtu žadatelů o azyl, je podle něj dokladem výrazných nedostatků v unijní reakci na největší migrační krizi v Evropě od konce druhé světové války.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ