Kwasniewski a Walesa údajně zneužívali tajné služby

Zahraničí
16. 2. 2007 13:40
President Leh Kaćzynsky
President Leh Kaćzynsky

President Leh KaćzynskyJména bývalých polských prezidentů Alexandra Kwasniewského a Lecha Walesy figurují ve zprávě o rozpuštění vojenské zpravodajské služby WSI, kterou v pátek nechal zveřejnit jejich nástupce Lech Kaczynski na internetových stránkách prezidentské kanceláře. Podle zprávy nesou bývalí šéfové státu "zvláštní odpovědnost" za údajné přehmaty, kterých se tajná služba dopustila.

Obdobně jsou mezi viníky uvedeni i téměř všichni bývalí ministři obrany, bývalí šéfové WSI či bývalý náčelník generálního štábu.

WSI byla součástí komunistických tajných služeb, ale fungovala i po pádu komunismu. Nynější vládnoucí tábor bratří Kaczynských, prezidenta Lecha a premiéra Jaroslawa, obviňuje své politické protivníky z levice i pravice z toho, že v devadesátých letech, kdy byli u moci, zneužívali tajných služeb ke špehování tehdejší opozice. Avšak důstojníka tajných služeb, obžalovaného ze špiclování opozice, soud tento týden zprostil obvinění, protože věc je už promlčena.

Zpráva odhaluje přes šest desítek jmen z diplomacie a médií

Pokud jde o jeho populárního předchůdce Kwasniewského, prezident Kaczynski v Polském rádiu připustil, že "nejsou důvody si myslet, že Kwasniewski patřil mezi ty, kteří ovládali rozvědku". Podle zprávy se WSI dokonce snažila shromažďovat kompromitující materiály i na Kwaśniewského.

WSI se podle Kaczynského řídila vlastními pravidly. Ve zprávě o její likvidaci je zveřejněna i taktika práce služeb od počátku osmdesátých let minulého století, kdy si služba začala zakládat vlastní firmy, obchodující i se zbraněmi, a infiltrovala média. Prezident řekl, že odhalena jsou pouze jména těch spolupracovníků WSI, kteří překračovali zákon a své povinnosti.

Celkem je ve zprávě publikováno šedesát čtyři jmen, včetně současného velvyslance ve Vídni, bývalého poradce expremiéra Jerzyho Buzka a některých novinářů známých polské veřejnosti z obrazovky či rozhlasových vln.

Opozice uveřejnění dokumentu kritizuje

Z deseti tisíců agentů WSI na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy se měnil politický režim, čtvrtina působila na "domácí frontě" v civilní sféře, včetně ústředních institucí či médiích.

Rozpuštění WSI, kterou od loňského 1. října nahradily dvě nové služby, vojenská rozvědka a kontrarozvědka, má podle Kaczyńského strany Právo a spravedlnost posloužit k očistě státu.

S novelou zákona, která umožňuje prezidentovi zveřejnit zprávu o likvidaci WSI i odhalit totožnost některých agentů, souhlasil polský parlament loni v prosinci. Tehdy prezidentský návrh podpořilo dvě stě dvacet osm poslanců a proti bylo sto osmdesát šest, dva se zdrželi.

Podle opozice však zveřejnění agentů prospěje jen cizím rozvědkám. Hlava státu by podle opozičních poslanců měla chránit polská vojenská a státní tajemství.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ