Kyjev plný zbraní. Nelegální prodej stoupl stonásobně

Zahraničí
31. 3. 2015 06:45
Do Kyjeva se zbraně pašují z bojové zóny na východě Ukrajiny.
Do Kyjeva se zbraně pašují z bojové zóny na východě Ukrajiny.

V ukrajinském hlavním městě se v poslední době stonásobně zvýšil nezákonný prodej zbraní, z bojové zóny na východě země se do Kyjeva pašují pistole, samopaly a dokonce i granátomety. Ukrajinské agentuře Ukrinform to řekl náčelník kyjevské policie Oleksandr Tereščuk. Na počtu násilných trestných činů se podle něj tato tendence zatím neprojevila.

"V Kyjevě je dnes velké množství zbraní. Jejich nezákonný prodej se v poslední době zvýšil stokrát, v mnoha případech se zbraně pašují ze zóny protipovstalecké operace," konstatoval kyjevský policejní šéf.

Časté jsou podle něj případy, že dobrovolníci zařazení do jednotek Národní gardy ani nevědí, že převážením zbraní do metropole porušují zákon. Jindy se pašeráci zbraní za příslušníky Národní gardy jen vydávají.

Kyjevská policie čas od času vyhlásí amnestii v naději, že lidé nezákonně držené zbraně dobrovolně odevzdají. Počet lidí, kteří amnestie využijí, je ale podle Tereščuka mizivý. "Lidé se zbraní zbavují ve srovnání s minulými lety méně, přestože zbraní je ve městě mnohem víc," poznamenal.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační obrázek

Ambiciózní cíle Bundeswehru v ohrožení. Bude muset Německo oživit povinné odvody?

Zahraničí
27. 6. 2026
Polsko, Poznaň – památník obětem dělnických protestů z června 1956

Poznaň 1956: Den, kdy dělníci povstali proti komunistickému režimu

Zahraničí
27. 6. 2026

USA oznámily nové údery na Írán v odvetě za útok na obchodní loď

Zahraničí
27. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ