Nedávné propouštění atentátníka z Lockerbie provází další nechutné odhalení. Lékařskou zprávu, která mu pomohla k cestě ke svobodě ze skotského vězení, zaplatila sama Libye. Obchodní zdroje rovněž tvrdí, že Tripolis si udělení milosti pro svého krajana pojistil vydíráním.
Skotská vláda před dvěma týdny propustila z vězení Libyjce Abdala Basata Muhammada Megrahího, který byl odsouzen na doživotí za atentát na letadlo PanAm, při němž v roce 1988 zahynulo 270 lidí. Z toho bylo 11 občanů skotské obce Lockerbie, na niž se stroj americké společnosti zřítil.
ČTĚTE TAKÉ: Pokrytecký Londýn? V kauze agenta se schovává za Skoty
Skotský parlament je proti osvobození teroristy z Libye
Kaddáfí porcuje Švýcarsko. Tam ho zavírají do chlíva
Podle zjištění britského listu The Sunday Telegraph si však zprávu tří lékařů, z nich dvou Britů, která měla rozhodující význam v propuštění atentátníka z humanitárních důvodů, zaplatili sami Libyjci.
V dobrozdání šlo o to, kolik ještě zbývá sedmapadesátiletému atentátníkovi života. Dva lékaři uvedli, že Libyjec bude žít ještě nejvýše tři měsíce, zatímco třetí se nespecificky vyjádřil, že už tu bude jen krátce. Tato prognóza byla legislativním základem pro Megrahího propuštění a odjezd ze Skotska do libyjské vlasti, kde by měl dožít své poslední dny.
To je ale v rozporu se zjištěními jiných lékařů v červnu a v červenci, podle nichž může Libyjec, který trpí rakovinou prostaty, žít až deset měsíců.
ČTĚTE TAKÉ: Londýn přiznal výměnu libyjského teroristy za ropu
Karol Sikora, vedoucí lékař v CancerPartnersUK v Londýně, listu The Sunday Telegraph přiznal: „Dobu tří měsíců nám (Libyjci) doporučili s tím, že (mu) pomůže." Sikora prý nejprve reagoval, že to nejde udělat, odhadnout délku života na tři měsíce, ale když se na to podíval, zjistil, že by to tak šlo říci. Úmrtí do tří měsíců předpověděl atentátníkovi i další ze tří zmíněných lékařů - Libyjec.
Megrahí byl po příjezdu do Libye umístěn na jednotce intenzivní péče v Tripolisu, ale podle citovaného britského listu ho z ní tento víkend propustili.
Agenti jednali o "omilostnění" Libye
Už včera britský ministr spravedlnosti Jack Straw jako první vládní úředník v Londýně připustil, že v Megrahího propuštění hrály velkou roli obchodní otázky.
Podle dalšího britského listu Independentu si bude muset nechat položit nepříjemné otázky v kauze atentátníka z Lockerbie i expremiér Tony Blair. Britští poslanci se zajímají o tajnou schůzku v exkluzivním londýnském podniku Travellers Club v prosinci roku 2003.
Tehdy se tam setkali vysoce postavení pracovníci britských, amerických a libyjských tajných služeb, aby připravili návrat říše samozvaného „krále Afriky", Kaddáfího, do mezinárodního společenství. Už při této příležitosti se mohla řešit budoucnost Megrahího.
Foto: ČTK/AP a Reuters