Litevci si předvolali Gorbačova kvůli incidentu z roku 1991

Zahraničí
17. 10. 2016 16:48
Bývalý šéa sovětské komunistické strany Michail Gorbačov.
Bývalý šéa sovětské komunistické strany Michail Gorbačov.

Litevský soud pondělí předvolal bývalého šéfa sovětské komunistické strany Michaila Gorbačova k výslechu ohledně brutálního útoku armády na vilniuské televizní centrum v roce 1991. Oznámila to ve Vilniusu místní prokuratura. Incident, při němž zahynulo čtrnáct lidí a sedm set dalších bylo zraněno, vyvolal vlnu nevole v celém světě a urychlil proces rozpadu SSSR.

Soud byl zahájen letos v lednu, ale z 65 obžalovaných jsou přítomni jen dva. Ostatní, většinou občané Ruska, Běloruska nebo Ukrajiny, jsou souzeni v nepřítomnosti. Moskva proces ignoruje a odmítá s litevskou justicí spolupracovat. Pětaosmdesátiletý Gorbačov, který v době incidentu v Litvě stál v čele Sovětského svazu, byl předvolán jako svědek. Podle ruských médií nelze předpokládat, že by žádosti litevské justice vyhověl.

Litva vyhlásila nezávislost na Moskvě jako první z někdejších sovětských republik v březnu 1990. Sovětský svaz byl oficiálně rozpuštěn v prosinci 1991.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Alexander Zemlianichenko

Další čtení

ilustrační obrázek

Obří dronový útok na Moskvu. Ukrajina dál stupňuje tlak před summitem NATO

Zahraničí
7. 7. 2026
ilustrační obrázek

Posílení NATO v Arktidě: Kanada uzavírá obří dohodu s Německem o dodávce ponorek

Zahraničí
7. 7. 2026

V Ankaře dnes začíná summit NATO, letí Babiš i Pavel

Zahraničí
7. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ