Litevská vláda se rozhodla spočítat škody, které zemi způsobila více než padesátiletá sovětská okupace. Kabinet vytvoří k tomuto účelu speciální komisi, která škody spočítá a zároveň "připraví půdu" pro rozhovory s Moskvou o náhradě. Rusko podobné požadavky předkládané z pobaltských států tvrdě odmítá.
Podle agentury Regnum by podklady pro hrubý výpočet škod způsobených v Litvě měly být vyhotoveny do poloviny června. Vládní komisi povede ředitelka litevského Střediska pro zkoumání genocidy a odporu Birute Burauskaitéová.
Litevské úřady se už několikrát pokusily vyčíslit škody, které zemi způsobil násilný zábor Sovětským svazem v roce 1940 a následná anexe. V roce 2000 dokonce litevský parlament vládu zavázal zákonem, aby náhradu škod z Moskvy vymáhala.
Pokusy zjistit rozsah škod ale dosud selhávaly, zjištěné cifry se výrazně lišily a podle kritiků neodrážely reálnou skutečnost. Před sedmi lety se v médiích objevilo číslo 30 miliard dolarů, nedávno skupina poslanců parlamentu operovala s číslem 834 miliardy dolarů. Požadavky na kompenzaci škody způsobených okupací adresovaly Rusku i vlády Lotyšska a Estonska.
Rusko jakékoli podobné požadavky tvrdě odmítá. Moskva dala najevo, že pokud žádosti o kompenzaci oficiálně obdrží, bude žádat odškodnění za sovětský majetek, který po rozpadu SSSR v roce 1991 zůstal na území pobaltských zemí.
Rudá armáda obsadila Pobaltí v roce 1940 na základě tajného dodatku ke smlouvě o neútočení s nacistickým Německem. Po obsazení vypsal okupační režim volby, k nimž byly připuštěny jen prokomunistické strany. Takto složený parlament pak schválil připojení k SSSR.