Litva chce do Golovatovova případu zapojit EU

Zahraničí
21. 7. 2011 19:45
Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.
Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová vyzvala EU, aby se zabývala případem bývalého důstojníka KGB Michaila Golovatova, na něhož byl vydán evropský zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů z roku 1991.

Golovatova minulý týden krátce zadržely a znovu propustily rakouské úřady s odůvodněním, že evropský zatykač, jenž byl vydán na žádost Litvy, je příliš vágní. Finsko ve středu Golovatovovi zrušilo schengenské vízum a Litvu podpořila i česká diplomacie.

Golovatov i po vydání evropského zatýkacího rozkazu loni v říjnu cestoval po Evropě. Ví se, že kromě Rakouska navštívil také Českou republiku, Kypr a Finsko. Právě Finsko mu v roce 2009 vystavilo schengenské vízum, díky němuž mohl Golovatov poměrně volně cestovat po Evropě.

Litevec demonstruje proti propuštění Golovatova před rakouským velvyslanectvím ve Vilniusu.Dnes finské ministerstvo zahraničí oznámilo, že ve středu vízum okamžitě zrušilo poté, co se finské úřady dověděly o zatykači na dvaašedesátiletého Golovatova.

Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře česká diplomacie Litvu podpořila po telefonickém rozhovoru českého a litevského ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a Audroniuse Ažubalise.

"Osoby zodpovědné za násilnou smrt lidí v období diktatur ve střední a východní Evropě se mají zodpovídat před soudem. V zájmu prosazení vlády práva je morální povinností každého evropského státu v těchto případech spolupracovat," konstatoval dnes ve svém prohlášení Černínský palác.

Rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger ve středu prohlásil, že jeho země v Golovatovově případu nijak nepochybila, a popíral snahu vyhovět tlaku Moskvy.

Pobaltská solidarita

Litva chce Rusa stíhat kvůli podezření z válečných zločinů z roku 1991 a na její stranu se postavilo celé Pobaltí, které si před dvaceti lety vyvzdorovalo odtržení od Sovětského svazu. Litva povolala svého velvyslance ve Vídni na konzultace, Lotyšsko a Estonsko předalo protestní nótu rakouským velvyslancům.

Golovatov 13. ledna 1991 velel sovětské speciální jednotce, jejíž příslušníci stříleli do litevských demonstrantů u televizního vysílače ve Vilniusu. Výsledkem bylo sedmnáct mrtvých a na sedm set zraněných.

Litevská prezidentka Grybauskaitéová dnes zdůraznila, že je třeba zajistit, aby "lidé, kteří jsou podezřelí ze zločinů proti lidskosti", už dále neměli šanci cestovat po EU. Úřad evropské komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové se však údajně k případu odmítá vyjádřit.

To, že hledaný muž pobýval v několika evropských zemích, aniž ho tamní úřady obtěžovaly, dnes šéf litevské diplomacie Ažubalis vysvětlil nedostatky v evropském systému hraničních kontrol.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ