Tisíce demonstrantů se v úterý shromáždily v centru lotyšského hlavního města Rigy a žádaly odstoupení vlády a vypsání předčasných voleb. Pokojný protest se ale změnil v násilnosti, při nichž mladí nespokojenci zaútočili na pořádkovou policii a rozbíjeli vitríny obchodů a okna. Jde o jedny z nejhorších násilností od rozpadu bývalého Sovětského svazu v roce 1991.
Od původně pokojné demonstrace se odtrhly skupiny mladých lidí, které zamířily k parlamentu a snažily se do něj vtrhnout. Zabránila jim v tom pořádková policie, která použila k zásahu slzotvorný plyn a obušky. Mladí se potom vrhli do ulic v historickém centru města a dlažebními kostkami začali rozbíjet vitríny obchodů a okna domů.
Rozbili i okna ministerstva financí, vyrabovali obchod s alkoholem a převrátili policejní dodávku. Druhé policejní auto rozmlátili na kusy.
Demonstrace, na níž se zpočátku zpívaly vlastenecké písně, připomínala podobnou protestní akci v roce 2007, která nakonec vedla k odstoupení premiéra. Tehdy stály u moci stejné politické strany a organizátoři dnešní demonstrace obvinili premiéra Ivarse Godmanise ze špatného řízení země.
"Máme na prezidenta jediný požadavek: vypsat předčasné volby a rozpustit parlament," řekl bývalý ministr zahraničí a nynější předák opozice Artis Pabriks.
Lotyši jsou stále více rozhořčeni stoupající nezaměstnaností a nepopulárními reformami a žádají politické změny. Obviňují vládu z ekonomických problémů, do kterých se země dostala.
Lotyšská ekonomika byla jednou z nejrychleji rostoucích v Evropské unii, ale nastal dramatický zvrat. Loni ve třetím čtvrtletí utrpěla pokles o čtyři procenta a propad rozpočtových příjmů těžce zasáhl státní finance.
Očekává se, že hospodářský růst země letos klesne o pět procent.
Evropská unie a Mezinárodní měnový fond slíbily Lotyšsku finanční pomoc 10,5 miliardy dolarů (212 miliard korun).
Foto: AP a Reuters