Elysejský palác v nadcházejících dnech upřesní, jaká je společenská role první dámy Brigitte Macronové. Vyjádření přichází v době, kdy Francouzi kritizují návrh zákona pro ustavení zvláštního statusu prezidentovy manželky. Petice proti němu už má 270 tisíc podpisů. Podle ní bude návrh stažen.
"Brigitte Macronová má svoji roli, své povinnosti. Chceme transparentnost a dát rámec prostředkům, kterými disponuje," uvedl na twitteru mluvčí vlády Christophe Castaner. Televizní stanici France 2 řekl, že "není řeč o zaměstnání, ale jen o statusu". Zdůraznil, že Macronová není a ani nebude za svou činnost finančně odměňována a že žádná změna ústavy se nechystá. Roli Macronové má v nejbližších dnech upřesnit zvláštní dokument.
Začátkem srpna byl ve Francii přijat zákon, který zakazuje ministrům a členům parlamentu zaměstnávat rodinné příslušníky. V současnosti neexistují žádné normy, které by definovaly činnost manželky hlavy státu nebo přidělovaly pro tento účel finance. Macron už během kampaně prohlašoval, že chce první dámě dát "opravdový status" a skoncovat s tímto francouzským "pokrytectvím".
Na protest proti návrhu zákona, který by Macronové přidělil zvláštní status a právo na vlastní rozpočet, vznikla před dvěma týdny na internetu petice. K dnešnímu ránu k ní připojilo svůj podpis 270 tisíc Francouzů. Její autor Thierry Paul Valette míní, že Macronová musí vystačit se stávajícím týmem dvou až tří spolupracovníků, dvou sekretářek a dvou osobních strážců.
Podle ankety společnosti YouGov zveřejněné v květnu si legislativní zakotvení role první dámy nepřeje 68 procent Francouzů.
Partnerky francouzských prezidentů mají už dlouhá léta k dispozici několik asistentů a osobní strážce. Například mzdy pro tým kolem bývalé partnerky Françoise Hollandea Valérie Trierweilerové za rok 2013 činily 400 tisíc eur (10,5 milionu Kč). "Myšlenka je taková, že Francouzi mají vědět, kolik ta role stojí. Ta transparentnost je potřeba," řekla v úterý vládní mluvčí Aurore Bergéová.