Francouzské Národní shromáždění schválilo reformu pracovního práva, kterou prosazuje prezident Emmanuel Macron. Souborem opatření, která mají zpružnit pracovní trh, se bude ještě zabývat Senát. To bude nejdříve v lednu. Macron reformu formou dekretu podepsal již v září, k její definitivní ratifikaci je ale zapotřebí souhlasu parlamentu. Levicová opozice chce opatření zpochybnit u ústavního soudu.
Reforma, proti které se vedla již série stávek a demonstrací po celé zemi, je jednou z velkých zákonodárných iniciativ nového prezidenta od nástupu do funkce letos na jaře. Vláda chce dát firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovním trhu. Omezuje například i výši odškodnění, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď jako nespravedlivou.
Reformu podpořilo 463 poslanců, 74 jich bylo proti a 20 se jich zdrželo hlasování. "Věříme v práci, která osvobozuje," hájil opatření zástupce Macronovy strany Republika v pohybu (REM) Aurélien Taché, který tak poněkud nešťastně připomněl heslo nad vstupní branou koncentračního tábora v Osvětimi.
Cílem reformy je snížit dlouhodobě vysokou nezaměstnanost, která ve třetím čtvrtletí ve Francii činila 9,7 procenta. Byla tak nad průměrem Evropské unie.