Islámský stát těží z anarchie panující v Libyi a hrozí postupem do jižní Evropy. Malta se nachází nebezpečně blízko. Není proto divu, že vyzývá svět, aby radikály zastavil. Pokud neuspějí diplomatické snahy o stabilizaci země, měla by podle Valletty přijít na řadu intervence s mandátem OSN.
Z Valletty do hlavního města Libye Tripolisu to je jen něco málo přes 350 kilometrů, což není vzdálenost, která by dokázala působit uklidňujícím dojmem.
Kdysi stabilní říše Muammara Kaddáfího se během několika let proměnila v jeden velký chaos. V Libyi existují dvě vlády, řádění extremistů hlásících se k Islámskému státu (IS) trestalo egyptské letectvo. Malta se bojí, že se problémy mohou přenést k ní.
Nepřímo už se jich vlastně dotkly. Hotel Corinthia v Tripolisu, na který v lednu islamisté zaútočili, vlastní maltská společnost.
Tamní sdělovací prostředky děním v Libyi žijí. Premiér Joseph Muscat veřejnost uklidňuje a zároveň upozorňuje na rostoucí nebezpečí. Největší hrozbou je zřejmě výhrůžka IS, že do Evropy z Libye pošle půl milionu ilegálů a atentátníky mezi nimi.
* Jak by se Malta podílela na případném zásahu v Libyi?
* Kolik ilegálních imigrantů už musela Malta přijmout?
* Čím si Malťané v historii prošli?
* Proč je Malta zranitelná?
Odpovědi nejen na tyto otázky se dočtete v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází 2. března 2015.