Manévry v Lille. Znovu pořádají největší bleší trh Evropy

Zahraničí
2. 9. 2017 15:05
Největší bleší trh Evropy v Lille.
Největší bleší trh Evropy v Lille.

Ve francouzském městě Lille se po roční přestávce znovu koná největší bleší trh Evropy. Potrvá od sobotního poledne do neděle a k mání na něm budou starožitnosti, hračky, nádobí i oblečení. Loni byl trh, na nějž v minulosti přijížděly až dva miliony návštěvníků, zrušen kvůli teroristické hrozbě. Koná se vždy o prvním zářijovém víkendu a loni se ho úřady rozhodly zrušit kvůli atentátu v Nice, při němž v červenci zahynulo přes 80 lidí.

Zvýšená bezpečnostní opatření panují v Lille i letos, do služby bylo povoláno tři tisíce policistů, strážníků a vojáků. Dlouhá trasa, podél níž jsou rozestavěny stánky osmi tisíc prodavačů, je chráněna pěti sty těžkými betonovými bloky a k místu se nedá dojet autem.

Ne všechny ale tato opatření uspokojují, zejména s ohledem na nedávný útok v Barceloně. "Dnes je třeba počítat s čímkoli. Řekla jsem vnukům, že bude-li problém, ať rychle vběhnou do nějakého obchodu nebo ať běží pryč," řekla stanici Europe1 jedna občanka Lille.

Policie bude dělat v davu namátkové kontroly, přísná opatření panují na nádražích. Dohled ze vzduchu mají zajistit dva vrtulníky. Úřady si od všech prodávajících vyžádaly jejich osobní údaje, aby je v případě útoku mohly včas upozornit. Ráno policisté u nádraží zneškodnili velký kufr, který tam zanechal muž, jehož se podařilo zatknout. Na místě zasahovali pyrotechnici, ale v kufru se našly šperky.

"Největší nebezpečí je útočící auto a dav propadlý panice," řekla starostka Marine Aubryová. Podle ní jsou stánky rozmístěny v ulicích v déle několika desítek kilometrů.

I když obchodníci měli oficiálně své zboží začít vybalovat až od sobotního rána, první se v ulicích objevili už ve čtvrtek. Mezi zkušenými zájemci o starožitnosti se traduje, že nejlepší nákupy se v Lille dělají v pátek večer.

Bleší trh doprovází mnoho dalších kulturních a sportovních událostí. Koná se například půlmaraton, koncerty a zábavní programy. Půlmaratonu se letos zúčastnilo sedm tisíc běžců, nejlepší z nich byl Keňan Vincent Rono. Jednadvacetikilometrovou trasu uběhl za 59 minut a 27 vteřin.

Autor: ČTK Foto: , Braderie de Lille facebook

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ