Merkelová a Gauck přišli v Mnichově na bohoslužbu za oběti útoku

Zahraničí
31. 7. 2016 19:03
Katolický kněz při bohoslužbě.
Katolický kněz při bohoslužbě.

K uctění památky devíti obětí střelby z 22. července v Mnichově se v neděli konala bohoslužba v kostele Panny Marie v bavorské metropoli. Zúčastnili se jí mimo jiné i německý prezident Joachim Gauck, kancléřka Angela Merkelová a bavorský premiér Horst Seehofer.

Tento církevní obřad byl první ze dvou dnešních pietních akcí v Mnichově. Šéf německého státu Gauck později promluvil k této tragické události z minulého týdne také v bavorském zemském sněmu. I této akce se zúčastnila šéfka německé vlády.

Prezident v projevu mimo jiné prohlásil: "Zůstaneme tím, kým jsme, humánním společenstvím, které je solidární". V souvislosti s osobností mladého pachatele zločinu pak upozornil, že je třeba takovým lidem věnovat péči. "Společnost nesmí tyto lidi, zejména mladé lidi, nechat osamocené a nevidět, že se vydali na nebezpečnou cestu na okraj společnosti," zdůraznil.Prezident a kancléřka přišli uctít památku obětem teroru v Mnichově.

"Je jedna věc, kterou navzdory všem těm, kteří chtějí z našeho domova udělat místo strachu a hrůzy, neuděláme: nepodrobíme se," řekl rovněž Gauck. "Nepřinutí nás nenávidět, jak nenávidějí oni. Nebudou nás držet v zajetí věčného strachu," dodal.

Ekumenickou bohoslužbu, které se zúčastnili zástupci různých církví včetně muslimů, vedli společně mnichovský kardinál a arcibiskup Reinhard Marx a evangelický zemský biskup Heinrich Bedford-Strohm. Nesla se v duchu výzvy k míru a náboženské tolerance.

Devět lidí před devíti dny postřílel a 35 zranil Němec íránského původu v mnichovské restauraci McDonald's a v nákupním centru Olympia. Nakonec zbraň obrátil proti sobě a spáchal sebevraždu. Úřady útočníka popsaly jako uzavřeného samotáře posedlého vražednými videohrami, který se léčil kvůli depresím a psychickým problémům.

Podle svědků střelec vykřikoval urážky na adresu cizinců, i když sám byl synem íránských přistěhovalců. V restauraci McDonald's, kde zemřela většina obětí, se scházela mládež z imigračních rodin. Mezi mrtvými byli lidé pocházející z Maďarska, Turecka, Řecka a z Kosova.

Spolková kancléřka Angela Merkelová na bohoslužbě v Mnichově.

Nic nenasvědčuje tomu, že by v tomto útoku hrál nějakou roli islámský extremismus. Nicméně šlo o nejkrvavější incident z řady útoků, které během minulého týdne šokovaly Německo.

Kvůli zavražděnému knězi přišla stovka muslimů

Nejméně stovka muslimů se v neděli spolu s dvěma tisícovkami katolíků zúčastnila velké mše v katedrále ve francouzském Rouenu. Vyznavači obou náboženství se touto a dalšími společnými bohoslužbami snaží dát najevo solidaritu a jednotu po vraždě kněze dvojicí islámských fanatiků.

Desítky muslimských mužů a žen, někteří z nich v prvních řadách, zpívaly a modlily se spolu s katolíky. Na závěr mše se muslimové, z nichž většina byla podle listu Le Monde na katolické bohoslužbě poprvé, objímali s vyznavači katolické víry. "Jsme velice dojati přítomností našich muslimských přátel. Myslím, že udělali odvážnou věc, když přišli mezi nás," prohlásil rouenský arcibiskup Dominique Lebrun.

Katolický kněz při bohoslužbě.

Mezi přítomnými byla i řádová sestra, kterou dvojice útočníků krátce držela jako rukojmí v kostele v nedalekém Saint-Etienne-du-Rouvray, kde v úterý zavraždila 85letého kněze Jacquesa Hamela. Ona i další účastníci mše podle médií rovněž velmi ocenila gesto stovky vyznavačů islámu.

K návštěvě společné bohoslužby je vyzvala francouzská organizace sdružující muslimy, která chtěla dát najevo solidaritu s katolíky a jasně se distancovat od úterního útoku.

Skupina muslimů se po bohoslužbě dočkala velkého aplausu, když před katedrálou rozvinula transparent s nápisem "Láska ke všem, nenávist k nikomu".

Několik podobných bohoslužeb s účastí muslimů se podle agentury AP konalo i na dalších místech Francie či v sousední Itálii. Pařížskou katedrálu Notre Dame navštívil představený místní mešity Dalil Boubakeur, který prohlásil, že muslimové chtějí žít v míru. "Situace je vážná. Nastal čas se sjednotit, abychom nebyli rozděleni," řekl televizi BFM TV.

Autor: DPA, ČTK Foto: ČTK/AP , Matthias Schrader

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ