Merkelová: Paříž a Berlín nejsou ve sporu kolem krize v eurozóně

Zahraničí
19. 5. 2012 23:01
Angela Merkelová v rozhovoru s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.
Angela Merkelová v rozhovoru s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

Francie a Německo nemají žádné spory ohledně podpory hospodářského růstu a potřeby omezení státních dluhů v eurozóně. Uvedla to německá kancléřka Angela Merkelová v samostatném prohlášení na summitu skupiny G8 v americkém Camp Davidu.

"Francie a Německo nemají v tomto ohledu žádné spory, jinak by se nemohly dohodnout na znění závěrečného prohlášení," uvedla Merkelová. Významným poselstvím dnešního summitu podle ní je, že "konsolidace rozpočtů a podpora růstu jsou dvěma stranami téže mince".

Merkelová dodala, že všech osm vůdců největších světových ekonomik souhlasí s názorem, že "potřebujeme obojí - fiskální disciplínu a zároveň snahu o hospodářský růst".

Merkelová připomněla, že všichni účastníci schůzky v Camp Davidu stojí o zachování řeckého členství v eurozóně "za předpokladu, že Řecko dostojí svým závazkům".

V závěrečném prohlášení ze summitu G8 jeho účastníci uvádějí, že kroky k odbourání deficitu a povzbuzení hospodářského růstu "nebudou ve všech zemích identické". Jsou si podle prohlášení vědomi, že "přijatá opatření nebudou v každé z našich zemí stejná".

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Polsko zneškodnilo dron nad vládními budovami, zadrželo Bělorusy

Zahraničí
Aktualizováno: 15. 9. 2025 23:24
ilustrační foto

Ukrajina trolí Rusko. Zelenskyj řekl, že nejlepší sankce jsou požáry rafinerií

Zahraničí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Vánoce ve Venezuele začnou 1. října, oznámil autoritářský prezident Maduro

Zahraničí
14. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ