Mešity zaplavují EU. Ve Francii jich chtějí pět tisíc

Zahraničí
18. 6. 2015 06:15
Silueta mešity (ilustrační foto).
Silueta mešity (ilustrační foto).

V současné době je ve Francii přibližně pět milionů muslimů, někdy se uvádí i vyšší číslo. Jsou to ale jen hrubé odhady, protože příslušná statistika je z důvodů takzvané politické korektnosti fakticky zakázaná. Přesněji je nicméně znám počet mešit v zemi - kolem 2500. A zhruba 300 se jich staví.

Místopředseda Národní fronty (FN) Florian Philippot nyní kritizoval požadavky francouzské islámské rady na přeměnu křesťanských kostelů v mešity. Francie podle něj nepotřebuje více muslimských svatostánků, nýbrž méně.

Philippot připomněl, že k radikalizaci muslimů dochází až na výjimky právě v mešitách.

Dalil Boubakeur chce ve Francii už brzy pět tisíc mešit.Činovník FN tak reagoval i na výroky předsedy Francouzské rady muslimského vyznání (CFCM) a rektora Pařížské mešity Dalila Boubakeura, podle kterého by Francie potřebovala zhruba pět tisíc islámských božích stánků.

K přeměně křesťanských kostelů v mešity Boubakeur říká: "Je to choulostivé téma, ale proč ne. Máme koneckonců podobné zvyky."

Jako příslušnou "zdařilou" proměnu označuje kapli v Clermont-Ferrandu. Stavba byla třicet let opuštěná, než ji úřady v roce 2002 předaly muslimské obci.

Podle představ šéfa CFCM by se počet mešit ve Francii měl zdvojnásobit velmi rychle, a sice do dvou let. Dle kritiků za tím ale není jen snaha o praktikování a šíření a mohamedánské víry. Pikantní je, že rozložení sil ve zmíněné radě muslimského vyznání se řídí podle rozměrů využívaných ploch mešit.

Emírové pomuslimšťují Francii 

Ve Francii existuje zákon o odluce státu a církve z roku 1905, podle kterého byly už existující svatostánky zestátněny. Stát převzal pod svou správu všechny kostely a přestal platit duchovní jako státní zaměstnance. Církev od té doby žije z darů a jiných příjmů. Stát hradí náklady na opravu některých církevních budov, jež vlastní.

Muslimové se modlí v ulicích Paříže.První mešitu v Paříži postavil roku 1926 stát a předal ji k užívání zdarma muslimům. Vzhledem k rostoucímu počtu nových staveb už ale státní financování není možné, stát na to nemá. Ostatně, socialističtí iniciátoři zákona z roku 1905 vycházeli z toho, že církve budou odumírat. Jak se nyní ukazuje, byla to chybná spekulace.

Financování novostaveb mešit se tak pohybuje více či méně v právní zemi nikoho. A je sporné. Z části, plus minus třetiny, přispívá různým způsobem stále stát, zbytek často financují zahraniční mocnosti - zpravidla fundamentalistické režimy Saúdské Arábie a Kataru.

V takových případech vyvstává, přirozeně, otázka, komu mešity patří. Pařížská vláda se v poslední době snaží toků peněz ze zmíněných zdrojů cizích států bránit. Působí v tom ale spíše bezmocně.

Spolu s výchovou imámů, kteří působí ve Francii, v zahraničí, jde o sporný a nežádoucí vliv ze zahraničí na francouzskou politiku a společnost.

Mešita ze supermarketu Aldi.Mešita ze supermarketu 

Nad počtem mešit v sousedním Německu visí otazník. Oficiálně dostupná čísla jsou často roky stará. Dle dostupných údajů lze vycházet z toho, že jsou jich téměř tři tisíce. Často se přitom rozlišují tzv. klasické mešity, které mají jeden minaret anebo více. Těch je nejméně 260.

I Spolková republika zná už déle případy přeměny křesťanských kostelů na mešity. Zajímavou novinkou je čerstvá metamorfóza v mešitu jednoho ze supermarketů řetězce Aldi-Süd.

Nové mešita se jmenuje Bait-ul-Wahid-Moschee (v překladu: Dům jedinečných), stojí v Hanau a na ploše 470 metrů čtverečních poskytne místo k modlení až půl tisícovce věřících naráz. Muslimské hnutí Ahmadiyya discounter koupilo za 1,1 milionu eur.

Ještě začátkem roku se řetězec Aldi-Süd ocitl pod palbou ostré kritiky části muslimů, když si na etiketě plastové lahvičky s tekutým mýdlem "Ombia 1001 Nacht" dovolil zpodobnit obrysy mešity. Z řad vyznavačů islámské víry se ozývaly výzvy k bojkotu supermarketu.

Poklonkování muslimům? 

Hagia Sofia alias mešita na etiketě mýdla. To některé mohamedány pobouřilo.Discounter se jim rychle omluvil, prý nechtěl nikoho nijak zranit, a slíbil stáhnout mýdlo z regálů. Mešitou na etiketě chtěl Aldi-Süd jen zdůraznit, že obsah má orientální vůni.

Řetězec nakonec stáhl sporný výrobek přesto, že se ukázalo, že nešlo původně o mešitu, ale o jednu z nejznámějších sakrálních staveb světa Hagia Sofia, Chrám boží moudrosti, původně byzantskou, křesťanskou svatyni v Konstantinopoli, později Istanbulu.

Činovníky Německé islámské konference (DIK) je stavba mešit ve Spolkové republice považována za důležitý krok k integraci islámu v zemi. Stále novými objekty prý muslimská obec vyjadřuje vůli stát se natrvalo součástí německé společnosti.

Autor: - pp -Foto: Ahmadiyya, screenshot Youtube

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ