Konkurence lžím
Migranti žádali 2000 eur kapesné. Alternativní weby frčí
11.10.2015 06:35 Původní zpráva
Vedle mainstreamových médií se jako zdroj informací těší rostoucí oblibě weby, jež lze označit za alternativní. Zájem o ně roste tím více, čím méně lidé důvěřují tradičním mediálním titulům včetně veřejněprávního rozhlasu a televize. V Rakousku roste setrvale obliba zpravodajského portálu Unzensuriert.at.
Mezi články portálu je jasným šampionem zpráva o tom, jak si skupina žadatelů o azyl v alpské zemi snažila hladovkou vynutit mimo jiné měsíční kapesné ve výši dva tisíc eur.
Letos v červnu mohla redakce Unzensuriert.at poprvé oznámit, že na svých stránkách zaznamenala více než jeden milion kliků. V červenci už to bylo 1,5 , v srpnu 1,6 milionu a v září to už byly vice než 3,61 milionu kliků. Výrazně se na tom podepsala krize kolem migrantů v Evropě.
Redakce se celkem oprávněně chlubí, že nyní sotva vydá článek, který by si otevřelo méně než deset tisíc lidí. Taktéž nová televize Unzensuriert.tv má na svém měsíčním kontě 165 tisíc kliků.
Vysvětlení úspěchu webu je pro jeho tvůrce prosté. Zatímco "stávající systémová média servírují čtenářům jednotnou kaši - aktuálně o uprchlících - píše Unzensuriert.at. nenašminkovanou pravdu a nenechá se ovlivnit vládní propagandou". To prý čtenáři viditelně oceňují a mají v redakci stále větší důvěru.
Už zmíněný článek o migrantech, kteří se hladovkou chtěli domoci dvou tisíc eur čistého kapesného měsíčně (asi 54 tisíc korun), má dosud téměř 750 tisíc kliků. O případu informoval i list Kronenzeitung.
Stalo se v první půli srpna v St. Kanzianu am Klopeinersee, kde si dvacet žadatelů a azyl vynucovalo mimo jiné pasy namísto dočasných náhradních dokumentů a další věci. Vyplývá to z dostupného policejního protokolu.
Šéf tamních korutanských Svobodných (FPÖ) Christian Ragger označil akci migrantů za "nestoudný požadavek" ukazující, že mnozí spekulují, jak zneužívat sociální stát. Podle Raggera to celé ukazuje, že k utečenecké otázce je třeba přistupovat velmi diferencovaně. "Mezi uprchlíky existují zjevně naprosto mylné představy, co je v Rakousku nebo Německu čeká."
Aby prosadili svůj požadavek vyššího kapesného, zahájili žadatelé o azyl nejen hladovku, ale chtěli rovněž uspořádat tiskovou konferenci. To se ale nestalo. Většího kapesného se migranti zřejmě snažili domoci s podporou médií, jež mají pro uprchlíky slabost.
Poté, co na Unzensuriert.at. zaznamenal zmiňovaný článek přes půl milionu kliků, se mainstreamová média snažila zprávu znedůvěryhodnit. Též tvrzením, že informaci o hladovce dementovala sama policie v Korutanech. To se však mainstreamu nepodařilo.
Unzensuriert.at byl založen v únoru 2009 ve Vídni. U jeho zrodu stáli někteří politici Svobodné strana Rakouska (FPÖ), partaje, která nedávno zaznamenala výrazné úspěchy ve třech zemských volbách - v Burgenlandu, Štýrsku a nejnověji v Horních Rakousích.
Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache se už 11. října pokusí ve volbách ve Vídni získat křeslo tamního starosty. Kdyby se dnes v Rakousku konaly parlamentní volby, měl by Strache podle průzkumů slušné šance stát se rakouským kancléřem.
Unzensuriert.at přináší podle vlastních údajů každý rok kolem dvou tisíc článků na téma politika, ekonomika, kultura a společnost. Redakce sama se považuje za nejvýznamnějšího webového kritika rakouské vlády. Většina autorů portálu patří údajně k "deutschnacionálnímu" křídlu FPÖ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.