Mogheriniová: Klíčem k bezpečnosti Evropy a USA je silné NATO

Zahraničí
24. 5. 2017 14:22
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Evropská unie silnější v oblastech bezpečnosti a obrany bude posílením pro Severoatlantickou alianci, prohlásila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Silné NATO je přitom podle ní klíčové pro bezpečnost Evropy i Spojených států.

"Chci, aby tohle bylo jasné před zítřkem (čtvrtkem), který bude důležitý den také na druhé straně Bruselu," prohlásila Mogheriniová v sídle Evropské komise, která diskutovala právě o budoucnosti evropské obrany. S novináři hovořila den před setkáním vrcholných představitelů členských zemí Severoatlantické aliance, na které do Bruselu poprvé přijíždí také nový americký prezident Donald Trump.

Trump se při svém nástupu do funkce o alianci i Evropské unii vyjadřoval velmi odtažitě. Ve čtvrtek jej ještě před večeří s ostatními státníky zemí NATO čeká setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také také oběd s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Mogheriniová připomněla, že EU a aliance se dohodly na spolupráci ve 42 konkrétních projektech od kybernetické bezpečnosti a hybridních hrozeb po spolupráci při námořních operacích ve Středozemním moři. Obě organizace, které sídlí v Bruselu a mají většinu společných členů, se roky v zásadě ignorovaly. Spolupracovat více začaly až v posledních letech, především v důsledku zhoršující se mezinárodní situace v okolí Evropy.

Posílení evropské obrany a bezpečnosti je jednou z priorit Evropské komise. Diskuse o této problematice jsou intenzivnější také v souvislosti s britským odchodem z EU v roce 2019, neboť Britové byli vždy k podobným úvahám velmi skeptičtí.

Evropské obraně a bezpečnosti bude věnována rozsáhlá konference na vysoké úrovni, která se odehraje v Praze 7. června. Do té doby chce Evropská komise zahájit fungování Evropského obranného fondu a předložit podrobnější materiál s možnými scénáři budoucího vývoje evropské obrany.

Jak připomněl místopředseda komise pro růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen, je podmínkou silné obrany také silný obranný průmysl. "Investice do obranných schopností zůstávají v rukou členských států a rozpočet EU nemůže v oblasti obrany nahradit vnitrostátní rozpočty. Existují však jasné ekonomické a průmyslové důvody pro větší spolupráci," uvedl.

Podle odhadů samotné komise nedostatek spolupráce mezi členskými státy v obranné oblasti stojí 25 až 100 miliard eur ročně (675 miliard až 2,7 bilionu korun). Asi 80 procent zakázek a více než 90 procent výzkumu a technologického rozvoje probíhá na vnitrostátní úrovni. Sdruženým zadáváním veřejných zakázek by se dalo ročně ušetřit až 30 procent obranných výdajů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Virginia Mayo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ