Německá policie tvrdí, že bezpečnost summitu je zcela zajištěna. Celou oblast hlídá šestnáct tisíc policistů. Od moře střeží letovisko Heiligendamm i vojenské námořnictvo.
Třináctikilometrový plot kolem přímořského Heiligendammu, kde se summmit koná, se uzavřel už minulý týden. Do oblasti lze vjet pouze dvěma přístupovými cestami, a to na zvláštní povolení.
Po sobotních pouličních násilnostech a vandalismu zakuklených protestantů v nedalekém Rostocku panuje v Německu živá diskuse o postupu proti demonstrantům. Ústavní soud včera potvrdil přísná pravidla, která mají další demonstrace omezit.
U vojenského letiště u Rostocku, kam státníci přilétají, se mohou protestující shromáždit jen na pět set metrů vzdálené autobusové zastávce. K ochrannému plotu kolem Heiligendammu se může přiblížit maximálně patnáct osob, ty se však den předtím musejí nahlásit u policie.
Demonstranti obviňují G8 z toho, že prosazuje pouze zájmy elitní skupiny rozvinutých průmyslových zemí, a to na úkor zbytku světa.
Dlouhodobě je kritizován také fakt, že jednání se trvale neúčastní významné, rychle se rozvíjející státy jako Čína nebo Indie, ani žádný z afrických či latinskoamerických států. Letos jsou sice některé z nich k jednání přizvány, ale s rozšířením skupiny G8 se nepočítá.
Na pozitivní přístup G8 ke globalizaci reagují její kritici již tradičně masivními protesty, jejichž rozsah již několikrát zastínil samotná jednání. Neblaze se v tomto směru proslavil zejména summit v italském Janově v roce 2001.
Zatím bylo zaznamenáno na tisíc zraněných, z toho 433 policistů. Na 130 výtržníků bylo zatčeno.
Došlo proto ke zpřísnění bezpečnostních opatření. Policejní kordony, oddělující politiky od demonstrantů, však jen dále posilují negativní image summitu. Mezi zatčenými jsou násilníci například z Bulharska, Ruska, Rakouska, Francie, Japonska, Belgie.
Již v úterý zemský soud v Rostocku odsoudil na deset měsíců do vězení nepodmíněně jistého jedenatřicetiletého muže z Bádenska-Württemberska za násilnictví a ublížení na zdraví.
Foto: AP