"Na summitu proti korupci budou ti nejzkorumpovanější"

Zahraničí
10. 5. 2016 20:15
Premiér David Cameron.
Premiér David Cameron.

Britský premiér David Cameron se ironicky svěřil královně Alžbětě II., že na summit proti korupci, který se tento týden bude konat v Londýně, směřují i zástupci zřejmě nejzkorumpovanějších zemí světa. Výslovně přitom zmínil Nigérii a Afghánistán, vyplývá ze záběru televize ITV.

Konverzace s královnou se zúčastnil i canterburský arcibiskup Justin Welby, který namítl, že "zrovna tento konkrétní prezident zkorumpovaný není", aniž upřesnil, koho tím měl na mysli. Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow se také připojil poznámkou: "Dá se předpokládat, že přijíždějí na vlastní náklady?"

Protikorupční summit se bude zabývat především otázkou další existence daňových rájů, a to v době, kdy ještě zdaleka neutichla kauza Panamských dokumentů (Panama Papers). Ta znovu připomněla, jak zejména bohatí lidé a firmy ukrývají peníze v zemích, kde neplatí vysoké daně, a vyhýbají se tak vyšším daňovým poplatkům ve svých zemích.

Potíže kvůli aféře měl i samotný Cameron, jehož otec tohoto způsobu, byť legálně, ke svému podnikání využíval.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Írán má stále 40 procent dronů a vykopává zavalené sklady raket

Zahraničí
19. 4. 2026
ilustrační obrázek

Smrtící sklizeň: syrská poušť dává lanýže, ale bere životy

Zahraničí
19. 4. 2026
ilustrační foto

Britská policie vyšetřuje žhářský útok na obchod v Londýně, nikdo nebyl zraněn

Zahraničí
18. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ