Nad pitbuly a bandogy se na Slovensku smráká

Zahraničí
25. 9. 2012 10:40
Pitbul.
Pitbul.

Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek uvažuje o zákazu chovu pitbulů a bandogů a chov dalších 13 plemen "bojových" psů zpřísnit. Podle kynologů se však návrh týká především čistokrevných zvířat, nikoli problematických kříženců. Návrh ministerstva nicméně přivítalo Sdružení měst a obcí Slovenska, napsal slovenský list Sme.

"Už bylo opravdu neúnosné sledovat, kolik lidí bylo v poslední době napadeno," prohlásila ministrova mluvčí Magda Tóth Želeňáková.

Připravovaná novela kromě zákazu dvou plemen počítá s omezeními například pro jihoruského ovčáka, boerboela (zvaného také búrský buldok či jihoafrický mastif) nebo Saarlosova vlčáka. Zájemci o jejich chov budou muset projít kynologickým výcvikem a na procházku je budou moci vzít výhradně na vodítku a s náhubkem.

Štěně pitbula. "Zřejmě nedělali žádné statistiky. Nejvíc poranění má na svědomí rotvajler, případně jeho kříženec s německým ovčákem," řekl Zoltán Tatarko z Klubu amerických bandogů v reakci na to, že chystaná norma považuje pitbully a bandogy za "nežádoucí psy".

Novela předpokládá, že chovatelé tato dvě plemena nebudou moci chovat a rozmnožovat, zakázán bude i jejich vstup na Slovensko.

Psi narození do konce března budou moci v zemi zůstat, mladší pak čeká kastrace nebo do tří měsíců vývoz za hranice státu. Na seznamu problematických psů rotvajler chybí. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že v posledních letech nebyl zaznamenán jeho útok na člověka.

Šéf Slovenské kynologické jednoty Jozef Jursa má k návrhu obdobné připomínky jako Tatarko. "Je to bohužel zaměřeno na čistokrevná plemena, což podle nás není příliš šťastné," řekl. Podle něj jsou nejproblematičtější právě kříženci.

Střet loveckých a bojových psů s medvědem. Oblíbená kratochvíle v alžbětinské Anglii.
  

Autor: ČTK Foto: archiv , Profimedia

Další čtení

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025
Madeleine McCann v době svého zmizení

Pamatujete na Madeleine? Hlavního podezřelého propustili z vězení

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ