Naštvaní Řekové odvážejí uprchlíky od makedonské hranice

Zahraničí
23. 2. 2016 08:23
Uprchlíci u řecko-makedonských hranic.
Uprchlíci u řecko-makedonských hranic.

Řecká policie začala odvážet uprchlíky od makedonské hranice. Makedonie v neděli zpřísnila podmínky pro vstup uprchlíků a na hranici uvízli hlavně Afghánci. Hranice je pro Afghánce uzavřená a uprchlíci z Iráku a Sýrie musejí mít platné doklady vydané ve svých zemích.

Opatření je výsledkem dominového efektu, na jehož počátku bylo rozhodnutí Rakouska od pátku prudce omezit příjem uprchlíků i přímých žadatelů o azyl na svém území. Stejně se začaly chovat další země na takzvané balkánské trase.

Podle odhadů bylo na hranici v oblasti přechodu Idomeni 6000 lidí. Dvě stovky uprchlíků se usadily na železniční trati - šlo hlavně o Afghánce, protestující proti tomu, že už nejsou pouštěni dál. Ještě před rozedněním na místo dorazili policisté a autobusy, které nabraly stovky lidí a zamířily na jih. Návrat jim ale zkomplikovala silniční blokáda řeckých zemědělců, kteří na vybraných místech pravidelně přerušují dopravu v rámci protestů proti důchodové reformě.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Řecko tvrdí, že Makedonie porušuje dohodu, podle níž mají nejméně do začátku března zůstat hranice na balkánské cestě pro uprchlíky z Afghánistánu, Sýrie a Iráku otevřené. Řecko se obává, že na jeho území začne zablokovaných uprchlíků rychle přibývat. Od začátku roku do Makedonie přišlo více než 83 tisíc migrantů; jen asi 20 z nich ale požádalo v této balkánské zemi o azyl.

Příliv lidí připlouvajících z Turecka do Řecka zůstává stále velký. V úterý ráno dopravil trajekt do Atén z řeckých ostrovů dalších 1250 lidí. Někteří z nich mají autobusové jízdenky do Idomeni, avšak zatím není jasné, zda dostanou povolení vydat se z Atén na sever.

Makedonie začala již v listopadu na své území pouštět výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze zemí sužovaných válečnými konflikty - ze Sýrie, Afghánistánu a z Iráku. Ostatní, které označuje za ekonomické migranty, pohraniční policie do země nevpouští.

Makedonské úřady upozornily, že v rozšíření opatření i na Afghánce následují Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko, které v posledních dnech vrátily do Makedonie více než 600 Afghánců. Dalších 1500 se jich ze zmíněných zemí očekává v nejbližších dnech.

Řecké ministerstvo předalo v úterý protestní nótu rakouskému velvyslanci kvůli tomu, že Vídeň ve středu organizuje setkání s balkánskými státy ohledně omezování migračního proudu. Řecké zástupce ale nepozvala. Podle Atén jde o jednostranný čin, který není přátelský vůči Řecku. Schůzka se má konat jen den před zasedáním ministrů vnitra zemí EU v Bruselu, kteří se migrační krizí budou rovněž zabývat.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ