Dva lidé v pátek utrpěli vážná zranění a jeden lehké při střelbě v rychlovlaku Thalys jedoucím z Amsterdamu do Paříže. Šestadvacetiletého útočníka původem z Maroka následně zneškodnili dva spolucestující američtí občané. Pentagon později vydal prohlášení, že při útoku byl zraněn člen vojenské služby USA, není však v ohrožení života. Útočník byl v hledáčku nejen francouzské tajné služby, ale i jejich kolegů z Belgie a Španělska. Podle listu El País je muž navrátilcem ze Sýrie. Čin dvojice Američanů, kteří útočníka odzbrojili, ocenil i americký prezident Barrack Obama.
"Prezident vyjádřil hlubokou vděčnost za odvahu a rychlý úsudek několika cestujících včetně amerických vojáků, kteří obětavě útočníka přemohli," uvedl Bílý dům v prohlášení. "Je očividné, že jejich hrdinská akce zřejmě zabránila mnohem horší tragédii."
Jedním ze zraněných je americký voják. Pentagon uvedl, že není v ohrožení života. Jeden ze zraněných byl postřelen, další utrpěl poranění nožem. Jejich stav je sice vážný, ale nejsou ohroženi na životě. Američané, kteří 26letého útočníka zneškodnili, jsou vojáci. Jeden z nich se v červenci vrátil z Afghánistánu, druhý slouží na Azorech.
"Svázali jsme ho, ale mezitím vytáhl nůž a Spencera zranil na krku. Nakonec jsme ho zpacifikovali, myslím, že upadl do bezvědomí," řekl novinářům starší Brit Chris Norman, který seděl na konci vagonu a přispěchal zasahujícím vojákům na pomoc.
Útočník oblečený do džín a modrého trička, který nastoupil v Bruselu, byl vyzbrojený automatickou puškou, zřejmě typu Kalašnikov, pistolí a nožem. Cestující podle agentury AFP nejprve zaslechli výstřel a řinčení rozbitého skla. Američtí vojáci podle BBC pak zjistili, že někdo nabíjí zbraň na záchodě a vrhli se na něho, když vyšel ven. Když se útočník připravil ke střelbě, jeden z nich křikl na toho druhého: "Spencere, na něj!"
Muž uběhl chodbičkou asi deset metrů a vrhl se na střelce, kterého chytil pod krkem. Mezitím druhý voják pachateli vyrval zbraň. Útočník ale ještě stačil vytáhnout nůž a prvního z Američanů několikrát pořezat na zátylku a skoro mu amputovat palec. K dvojici vojáků se připojil ještě třetí Američan - společně pachatele zbili až do bezvědomí.
Policie pachatele zadržela v železniční stanici v Arrasu, 185 kilometrů severně od francouzského hlavního města. Muž, který je Maročan nebo Francouz marockého původu, byl kromě automatické pušky vyzbrojený také nožem. Motiv jeho činu není zatím znám. Případ vyšetřuje protiteroristická složka policie.
Belgický premiér Charles Michel označil incident za teroristický čin. Podle francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea je útočník podezřelý z příslušnosti k "radikálnímu islámskému hnutí". Totožnost 26letého muže se stále ověřuje.
Cazeneuve na tiskové konferenci upřesnil, že při útoku byli dva lidé zraněni těžce a jeden lehce. Jedním z těžce zraněných je Američan, který útočníka zneškodnil. Dalšími zraněnými, o jejichž zdravotním stavu ministr nic bližšího neřekl, jsou Brit a francouzský herec Jean-Hugues Anglade. Ten je známý třeba z filmů Luca Bessona Brutální Nikita či Leon. Nezranil ho přímo útočník, podle BBC se pořezal rozbitím skla, aby mohl stisknout tlačítko alarmu.
Cazeneuve rovněž prohlásil, že Američtí cestující byli velmi odvážní a bez jejich zásahu mohla být z události velmi vážná tragedie. Vyzval však k obezřetnosti při hodnocení povahy útoku předtím, než bude celá událost prošetřena. Podle prohlášení úřadu francouzského prezidenta Françoise Hollanda k útoku došlo, když vlak projížděl přes Belgii. Hollande uvedl, že mluvil s belgickým premiérem Charlesem Michelem a obě vlády spolupracují při vyšetřování. Michel na svém účtu na Twitteru označil útok za teroristický a vyjádřil soustrast.
Rychlovlak Thalys provozují železniční společnosti Francie a Belgie. Francouzská železniční společnost SNCF informovala, že vlak v jízdě už nepokračoval a byl evakuován. Kvůli zraněným musela na místě zasahovat záchranná služba.