Návrh EU27 tlačí Británii ke zdi, týká se volného pohybu osob

Zahraničí
20. 1. 2018 10:25
Britský ministr zahraničí Boris Johnson.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Stávající unijní pravidla volného pohybu osob by podle představ zbývajících 27 zemí EU měla ve Velké Británii platit i po jejím odchodu z bloku na jaře 2019, a to až do konce přechodného období, o kterém se nyní začne vyjednávat. Plyne to z návrhu dodatečné směrnice pro vyjednávání o brexitu, který vypracovali unijní diplomaté a o kterém budou 29. ledna jednat ministři unijních zemí na Radě pro všeobecné záležitosti.

Summit EU v prosinci potvrdil možnost posunu rozhovorů mezi EU a Británií do druhé fáze, tedy k budoucím vztahům a zhruba dvouletému přechodnému období, které si přeje Londýn. Unijní vyjednavač Michel Barnier k jednání o tomto přechodném období potřebuje dodatečný mandát a směrnice, kterou tento týden probírali diplomaté je pro něj podkladem. Dokument  ukazuje, že státy zaujaly vůči britské straně poměrně tvrdý postoj.

Právě možnost kontrolovat pohyb na britských hranicích byl jedním z klíčových požadavků těch, kdo v referendu v roce 2016 rozhodli o odchodu Británie z bloku. Návrh nové vyjednávací směrnice ale předpokládá, že nová pravidla ochrany práv občanů EU v Británii po brexitu, na jejichž rámcové podobě se už vyjednavači dohodli, by platila až po konci přechodného období. V této souvislosti bývá uváděn konec roku 2020.

Do té doby by mělo na britských ostrovech plně platit evropské právo, ačkoliv Británie už - jako země mimo EU - nebude mít možnost účastnit se jednání v unii o jeho novelách a změnách. Směrnice také upozorňují, že dál trvá princip nedělitelnosti čtyř svobod souvisejících s jednotným trhem EU a britská strana si nemůže vybírat "třešničky na dortu".

"Nečlen EU, který nemá stejné závazky jako členská země, nemůže mít stejná práva a těšit se stejným výhodám, jakým se těší člen," uvádí návrh dodatečné směrnice pro Barniera.

Evropské země dávají zároveň najevo, že s Brity chtějí už v době přechodného období ustavit těsné partnerství v oblastech jako je bezpečnost, obrana a zahraniční politika. Státy také uvádějí, že budou vývoj jednání dál pečlivě sledovat a jsou připraveny směrnice pro evropského vyjednavače v případě potřeby dál upravovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Alastair Grant

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
13. 5. 2025

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ