Nebezpečných islamistů je v Německu rekordně moc

Zahraničí
17. 3. 2015 10:45
Němečtí policisté v Brémách.
Němečtí policisté v Brémách.

V Německu znovu vzrostl počet potenciálně nebezpečných islamistických radikálů. Podle Spolkového kriminálního úřadu je jich 289, z toho 188 je prý napojeno na organizaci Islámský stát.

O počtu takzvaných islamistických "ohrožovatelů" ve výboru pro vnitřní bezpečnost Spolkového sněmu informoval šéf Spolkového kriminálního úřadu Holger Münch. Rovněž upozornil na to, že někteří extremisté z Německa vycestovali i přesto, že jim úřady odňaly cestovní pasy.

Jako "ohrožovatelé" jsou označovány osoby, u nichž se bezpečnostní úřady domnívají, že by mohly spáchat teroristický čin. Jejich počet je nyní v Německu rekordně vysoký. Naposledy Spolkový kriminální úřad (BKA) a Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), což je německá kontrarozvědka, hovořily o zhruba 270 takových lidech.

Kontrarozvědka tvrdí, že k islamistické scéně v Německu patří více než 43 tisíc lidí. V uplynulých letech jejich počet neustále rostl. Zhruba tisícovka radikálů je řazena do takzvaného "islamisticko-teroristického" spektra a 289 z nich je považováno za zvlášť nebezpečné.

BKA a spolková policie dnes rovněž ve Spolkovém sněmu informovaly o skutečnosti, že někteří islamisté v uplynulých letech vycestovali z Německa, ačkoli jim úřady předtím sebraly cestovní doklady. Münch si postěžoval, že existují bezpečnostní mezery.

Úřady vědí o 126 případech odnětí pasu, ale jen u 61 z těchto osob mají jistotu, že nevycestovaly. V ostatních případech panuje nejistota. Například do Turecka totiž mohou Němci cestovat jen na občanský průkaz a z Turecka se pak mohou dostat do Sýrie nebo Iráku, tam podporovat islamistické bojovníky a dál se radikalizovat.

Německý policejní prezident Dieter Romann dnes uvedl, že policisté během uplynulých 2,5 roku zachytili 12 navrátilců, kteří i bez pasu Německo opustili a opět se tam vrátili. Podle Romanna je to přitom jen špička ledovce.

Až dosud mohly německé úřady islamistům, jimž chtěly zabránit ve vycestování do bojových oblastí, odnímat jen pas. Na základě nového zákona jim budou moci vzít i občanský průkaz. Místo něj dostanou dotyční náhradní doklad, s nímž nebudou smět Německo opustit.

Na konci února německé úřady odhadovaly, že do bojů na Blízkém východě se v řadách IS zapojilo asi 600 převážně mladých lidí z Německa a 200 z nich se už vrátilo.
Podle odhadů amerických tajných služeb se do bojů v Sýrii a Iráku v řadách IS zapojilo kolem 20 tisíc cizinců z 90 zemí světa. Asi 3400 z nich prý pochází ze západních zemí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Carmen Jaspersen

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ