Nejsem nepříčetný, odmítá Breivik zprávu psychiatrů

Zahraničí
3. 12. 2011 18:47
Breivik v červenci při pumovém útoku a následné střelbě zabil 77 lidí.
Breivik v červenci při pumovém útoku a následné střelbě zabil 77 lidí.

Nor Anders Behring Breivik, který v červenci při pumovém útoku a následné střelbě zabil 77 lidí, zpochybňuje zprávu psychiatrů, podle níž je nepříčetný. Jeden z jeho advokátů to řekl ve vydání norského listu Verdens Gang.

Breivik si se svým obhájcem prohlédl značnou část zprávy, která vznikla po rozhovorech s psychiatry. "Zareagoval na to prohlášením, že zpráva obsahuje chyby, lži a že jeho výpovědi byly vytržené z kontextu," řekl advokát listu. Dodal, že jeho klient nesdílí názor psychiatrů, podle kterých je duševně nemocný.

Breivik tvrdí, že lékaři dostatečně nepochopili politické ideologie, jimiž se řídí. "Podle něho uznali jako prapodivné jeho výpovědi, které jemu osobně nijak divné nepřijdou," dodal advokát.

Státní zástupce odborný posudek představil v úterý. Kvůli své psychické chorobě by Breivik neměl být trestně odpovědný a mohl by strávit až zbytek života v psychiatrické léčebně. Ve vězení by za svůj čin mohl strávit nejvýše 21 let, což je v Norsku maximální trest pro vrahy.

Breivik 22. července provedl pumový útok v centru Osla a následně na nedalekém ostrově Utøya postřílel 69 účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže. K tomu, co udělal, se přiznal. Obvinění z terorismu ale odmítá a necítí se být vinen. Tvrdí, že jeho činy byly nutné pro záchranu Norska a celé Evropy před "hrozbou" muslimů a multikulturalismu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Soud uložil Rakušanovi podmínku za to, že nechal umrznout partnerku v Alpách

Zahraničí
19. 2. 2026

Na první schůzi Rady míru oznámily státy vyslání vojáků a finanční pomoc Gaze

Zahraničí
19. 2. 2026

Trumpem jmenovaná komise schválila projekt obřího tanečního sálu u Bílého domu

Zahraničí
19. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ