Nejsem povýšený, bránil se Macron. Odmítá se "bratříčkovat" s médii

Zahraničí
14. 10. 2017 15:49
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v rozhovoru s německým časopisem Der Spiegel bránil obvinění, že je povýšený a že je prezidentem bohatých. V obsáhlém článku, který Der Spiegel nazval Macronovým výrokem "Nejsem arogantní, říkám a dělám, co chci", Macron také řekl, že se odmítá bratříčkovat s médii.

Kritika se na Macrona snesla, když při návštěvě střední části Francie řekl, že místo toho, aby lidé dělali "bordel", měli by se zajímat, zda si někde nemohou najít práci. Krajní levice i pravice toho okamžitě využila k útokům, podle nichž má prezident daleko od obyčejných lidí a je prezidentem bohatých.

"Nejsem povýšený. Když cestuji po Francii, když jsem na návštěvě nějaké továrny, mí lidé mi vyčítají, že obracím na hlavu časový plán. Když jsem s Francouzi, nejsem povýšený, jsem jedním z nich," řekl Macron v rozhovoru. Být obklopen novináři je prý něco jiného, než být obklopen obyčejnými lidmi. "Prezident by si měl média držet od těla," řekl.

Macron neposkytuje o státním svátku 14. července rozhovory, jak bylo tradicí, ani nepořádá velké tiskové konference. Už v době kandidatury řekl, že si hodlá držet mediální svět v patřičné vzdálenosti. "Problém minulých prezidentských mandátů bylo přílišné sbližování s novináři," řekl. Přesto se ale rozhodl tuto neděli večer poskytnout v Elysejském paláci rozhovor televizní stanici TF1 a řekl, že odpoví na jakoukoli otázku.

Macron v rozhovoru s německým týdeníkem také řekl, že "prezident nemusí být milován, ale je důležité, aby zajistil pokrok své země". Hájil i své nepopulární reformy, když řekl, že jeho předchůdce nechal zdanit nejbohatší a nejúspěšnější občany a výsledkem bylo, že ti lidé odešli z Francie. "Snížilo to nezaměstnanost? Ne," řekl na adresu svého předchůdce Françoise Hollanda, jehož byl přitom poradcem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/STAR-MEDIA

Další čtení

ilustrační foto

Muž, který ve Francii ubodal muslima, se vzdal Italům. Šlo o nenávist k islámu

Zahraničí
28. 4. 2025
Donald Trump

Chci, aby přestal střílet, sedl a podepsal dohodu, řekl Trump o Putinovi

Zahraničí
28. 4. 2025
Demarkační linie mezi KLDR a Jižní Koreou

Když si diktátoři podkuřují. Kim a Putin přiznali válku proti Ukrajině

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ