Největší synagoga v Německu, sto let stará památka, byla nacisty vypálena a ponechána komunistům, aby chátrala ve východním Berlíně, dnes znovu otevřela brány.
Synagoga leží v dnes populární čtvrti Prenzlauer Berg. Její zašlá sláva mohla být obnovena jen díky sedmileté přestavbě, která stála sedm milionů eur (necelých 200 milionů korun).
Dokončení restaurace chrámu s modrou kopulí následuje po otevření nové synagogy v Mnichově a instalace prvního německého rabína od druhé světové války.
Mezi lidmi, kteří navštívili otevírací ceremoniál byla i Rita Rubistein (85). Ta před časem ještě odmítala vstoupit na půdu Německa. Její rodiče se v v synagoze brali roku 1905. Ona sama utekla před nacisty v v roce 1936. Svatostánek byl vypálen o dva roky později v noci z devátého na desátého listopadu 1938 o takzvané Křišťálové noci.
„Bylo těžké vrátit se zpátky kvůli minulosti, ale vidět tu novou synagogu bylo výjimečné," řekla agenuře Reuters Rubisteinová. „Židovská komunita vzkvétá."
Na slavnostním znovuotevření byl přítomen i německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.
Berlínská synagoga byla v minulosti centrem židovstva v celém Německu. Před válkou jich žilo u našich západních sousedů na 600 000. Po válce jen dvanáct.
Dnes má židovská komunita zhruba 100 000 členů. Počet narostl hlavně po rozpadu Sovětského svazu a po otevření hranic, kdy do země proudili uprchlíci z Ruska a ostatních svazových republik.
Na fotografii: Zrenovovaná synagoga, nedatováno
FOTO: germany.info