Největší polská vojenská přehlídka za 30 let

Zahraničí
15. 8. 2007 19:51
bez popisku 18819
bez popisku 18819

Polsko dnes uspořádalo ve Varšavě největší vojenskou přehlídku za více než tři desítky let. Uskutečnila se u příležitosti čtvrtečního 87. výročí vítězství nad Rudou armádou během polsko-ruské války v roce 1920, které je zároveň i Dnem armády.

Přehlídky se zúčastnil polský prezident Lech Kaczyński, který jel nejprve v čele průvodu v džípu a poté položil věnec u hrobu maršála Józefa Pilsudského, který velel oddílům, jež zachránily Varšavu před dobytím Rusy.

Mohutné přehlídky se zúčastnilo několik tisíc vojáků a desítky tanků. Slavnost vylákala do ulic desetitisíce přihlížejících.

Polské sdělovací prostředky označily akci za největší od roku 1974, kdy v Polsku ještě vládl komunistický režim.

Mohutné oslavy se uskutečnily pouhý den poté, co prezidentův bratr Jaroslaw Kaczyński vyloučil ze své vlády ministry dvou menších koaličních stran a navrhl uspořádání předčasných parlamentních voleb, které by se mohly uskutečnit 21. října.

Polsko-ruská válka vypukla na pozadí občanské války v Rusku, kde komunisté upevňovali po říjnové revoluci z roku 1917 svou moc, a snahy Polska rozšířit své území o východní oblasti zejména na Ukrajině patřící tehdy Rusku, které Polsku ale nebyly přiznány v mírové smlouvě z Versailles, jíž skončila první světová válka. Polsku se v bitvě o Varšavu, přezdívané zázrak na Visle, podařilo nakonec ruské síly odrazit.

Na snímku prezident Kaczyński na dnešní přehlídce.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Čtyři děti zabil řidič v USA, když projel budovou školní družiny, uvedla policie

Zahraničí
29. 4. 2025

Ve volbách v Kanadě podle médií zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho

Zahraničí
29. 4. 2025

Šéf izraelské tajné služby Ronen Bar oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ