Několik učitelů stanulo před soudem pro podporu separatistů

Zahraničí
7. 11. 2017 21:08
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V katalánském městečku Seu d'Urgell stanulo před soudem osm místních učitelů, kteří jsou vyšetřováni kvůli podezření z podněcování k nenávisti. Tohoto činu se podle stížnosti několika rodičů dopustili svými proseparatistickými výroky před žáky krátce po říjnovém referendu o nezávislosti Katalánska. Učitelé podle svých advokátů obvinění odmítají, informoval deník La Vanguardia.

Soudce v asi dvanáctitisícovém městečku Seu d'Urgell, které leží v Pyrenejích u hranic s Andorrou, přijal stížnost 11 rodičů. Ti tvrdí, že učitelé po referendu z 1. října ve třídách hájili separatisty a kritizovali španělskou policii za její zásah při hlasování. Podle jedné ze stížností musel jeden z žáků, jehož matka je španělskou policistkou, snášet "ponižování, urážky a agresi". Mělo se tak stát 3. října kvůli výrokům učitele.

Referendum o nezávislosti už před jeho konáním Madrid označil za ilegální a snažil se mu zabránit soudně i silou. Španělská policie zabavovala volební lístky a urny a během hlasování zasahovala obušky a gumovými projektily proti lidem, kteří se dožadovali otevření některých volebních místností. Řada lidí utrpěla zranění, přesné počty nejsou k dispozici.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Santi Palacios

Další čtení

Tornádo v americkém státě Michigan za sebou zanechalo tři mrtvé

Zahraničí
7. 3. 2026

Ve válce podle íránského velvyslance při OSN zahynulo na 1332 Íránců

Zahraničí
6. 3. 2026

Island na konci srpna uspořádá referendum o obnovení jednání o vstupu do EU

Zahraničí
6. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ