Kdyby se toho tak dožil slavný německý raketový konstruktér Wernher von Braun. Zhruba 70 let poté, co v žoldu nacistů sestrojil první vojensky použitelné rakety, vypustil Bundeswehr v noci na pátek svůj první komunikační satelit. Německá armáda už z dřívějška využívá pět špionážních družic.
Spojovací satelit SatcomBw-1 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země z Kourou ve Francouzské Guayaně raketa Ariane 5 ECA (start je možné si prohlédnout na http://www.videocorner.tv/). Satelit o váze přibližně 2 500 kilogramů pak pokračoval na svou stálou geostacionární dráhu.
Na palubě nosné rakety byl i španělský spojovací satelit Amazonas 2.
Další družice Bundeswehru, SatcomBw-2, má následovat své dvojče do kosmu někdy v polovině příštího roku. Plného nasazení má být celý systém schopen během následujícího roku.
O provoz obou satelitů se bude 24 hodin denně starat kolem tří desítek inženýrů a vědců Německého centra pro letectví a vesmírné lety (DLR) v Oberpfaffenhofenu u Mnichova. DLR má asi 5 700 zaměstnanců.
ČTĚTE TAKÉ: Po náletu nařízeném Němci v Kundúzu roste kritika Berlína
Konec sporů. Zabití vojáci Bundeswehru mají památník
Německo: Všichni bojeschopní mladíci do zbraně
Družice budou pokrývat oblast od Ameriky po východní Asii. Zajistí mimo jiné komunikaci německých jednotek rozmístěných na Balkáně, v Africe nebo Afghánistánu s jejich ústředním velitelstvím v Postupimi (Potsdam) u Berlína.
Pro komunikaci s vojáky po celém světě (obraz, zvuk, mobilní internetové terminály) využívala zatím německá armáda kapacity komerčních společností, což nebyla nijak levná záležitost.
Laciné ale není ani duo SatcomBw. Celkové náklady na stavbu, start a provoz obou satelitů, předpokládá se doba patnácti let, činí podle EADS (dceřiná společnost Astrium) miliardu eur.
Bundeswehr už má na oběžné dráze i své vlastní oči. Od loňského roku funguje systém pěti radarových špionážních družic SAR-Lupe. Výstavbu tohoto systému umožnila „vesmírná družba" Němců s Rusy, kteří vedle technologie poskytli i nosné rakety. Proti této vojenské spolupráci protestovalo hlavně Polsko.
Bundeswehr má díky systému SAR-Lupe kdykoli k dispozici ostré obrázky z jakéhokoli koutu Země - ve dne i v noci. Může tak mimo jiné sledovat pohyby jednotek s přesností na jeden metr.
Foto: ESA, EADS Astrium a ČTK/AP