Němci patří mezi největší vývozce elektrických mučidel

Zahraničí
28. 2. 2007 10:51
Elektrický šokový přístroj německé výroby
Elektrický šokový přístroj německé výroby

Elektrický šokový přístroj německé výrobyNěmecko je podle zjištění televizní stanice ARD druhým největším exportérem elektrických šokových přístrojů, které se v 87 zemích světa používají k mučení vězňů. Smutné prvenství přisuzují německá média Spojeným státům.

Vývoz mučicích přístrojů bez povolení se v Německu považuje pouze za přestupek a jako takový příliš nevzbuzuje pozornost úřadů, uvedl investigativní pořad Report Mainz. Zvláštní zmocněnec OSN pro lidská práva Manfred Nowak v něm žádal berlínskou vládu, aby nekontrolovaný export těchto zbraní zakázala.

Podle ARD registruje například celní úřad v Kolíně nad Rýnem čtyři nelegální případy vývozu do států, jako je Írán nebo Bangladéš. Má se však za to, že počet nezjištěných případů je podstatně vyšší.

Elektrošoková mučidla vyvíjejí rány o napětí až 120 tisíc voltů a mučený trpí velkými bolestmi. Stopy na těle však téměř nejsou k poznání, a proto jsou u tyranských režimů tak oblíbené, uvedla ARD. "Bolesti jsou strašné. Člověk má pocit, že mu z hlavy vyskočí oči i mozek, a myslí jen na smrt," prohlásil v pořadu Nedim Baran.

V Británii, zemích Beneluxu, ve Švýcarsku nebo Skandinávii je prodej a vývoz takových přístrojů údajně zakázaný. Nikoli však v Německu, a proto prý Němci pilně obchodují.
Podle parlamentní interpelace opoziční strany FDP se v letech 2001-3 vyvezlo z Německa 242 přístrojů, mimo jiné do Rumunska, Gruzie a Bangladéše. Tyto počty se však opírají pouze o případy, které lze vyhledat v dokumentacích. Anonymní anketa ARD u firem ukázala, že není velký problém vyvážet bez povolení.

Organizace Amnesty International (AI) připomněla, že Evropská unie je prvním regionem světa, který přijal pravidla regulující obchod s takzvanými mučicími nástroji. Nové nařízení EU z roku 2006 však má nedostatky a nedokáže zcela zastavit obchod s nástroji, které mohou být užity k mučení a popravování.

Nařízení EU nezahrnuje veškeré typy nástrojů. Na seznamu zakázaných položek chybí například obušky opatřené kovovými ostny nebo lana, která byla užívána jako oprátka v Indii, na Srí Lance a v Trinidadu a Tobagu.

Dosud pouze 11 evropských států přijalo zákony uplatňující nařízení EU nebo postihy za jeho nedodržení, uvedla AI. Dalších deset zemí, včetně České republiky, zákony připravuje. ČR byla jedinou ze zemí, která výzkumníkům AI také poskytla návrh tohoto zákona.

Foto: ARD

Autor: ČTK

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ