Němci uvažují o <span>zavedení mýtného</span> pro osobní auta

Zahraničí
5. 11. 2009 12:45
Už zanedlouho povinnost i v Německu?
Už zanedlouho povinnost i v Německu?

O mýtné pro osobní vozy v Německu začíná boj.Až na výjimky byla otázka mýtného pro osobní automobily ve Spolkové republice dlouho téměř tabu. S nástupem nové černo-žluté vlády (CDU/CSU a FDP) nabývají ale plány na zavedení dálničních poplatků konkrétnějších rysů. Automobilové svazy jsou, jak jinak, rozhodně proti.

Nový německý ministr dopravy Peter Ramsauer (CSU) prohlásil, že zavedení mýtného nechá prozkoumat experty. „Chceme, aby silniční síť více financovali její uživatelé," řekl ministr pro list Passauer Neue Presse. Zavedení mýtného pro nákladní vozy byl podle něj jen začátek. Prozkoumáme všechny možnosti, uvedl Ramsauer.

Velkou oporu má mimo jiné u designovaného premiéra Bádenska-Württemberska, Stefana Mappuse, který prosazuje celoněmecké dálniční poplatky pro osobní auta podle ujetých kilometrů. „Doufám, že to budeme moci prosadit ještě v této legislativní periodě, protože každý rok bez mýtného je ztraceným rokem."

O mýtné se dlouhodobě zasazuje CSU. Vzorem je rakouský soused.V rozhovoru pro Financial Times Deutschland tento politik CDU současně navrhuje zrušit automobilovou daň a snížit daň na pohonné hmoty.

Německý daňový poplatník by pak podle něj platil v podstatě v průměru tolik jako dosud. „Díky zahraničním uživatelům silnic by se nám ale zvýšily příjmy o 20 procent," argumentuje Mappus.

Část německých silničních expertů a politiků se už roky dívá s nevolí na stále rostoucí zátěž, které německé silnice čelí kvůli autům přijíždějícím ze středovýchodní Evropy. Nejvíce po dálničních poplatcích šilhají bavorští křesťanští sociálové (CSU). Příkladem je jim sousední Rakousko, které má z mýtného slušné příjmy. V minulosti se opakovaně objevovaly úvahy, podle nichž by dálniční známka na rok mohla stát zhruba 100 eur,

Ještě v minulé vládě velké koalice (CDU/CSU a SPD) se kancléřka Angela Merkelová (CDU) stavěla proti zpoplatnění dálnic pro osobní vozy. Ještě rozhodněji proti ní vystupovali její koaliční partneři ze sociální demokracie (SPD). Je to „nespravedlivé a ekologicky nesmyslné", prohlašoval tehdejší ministr dopravy Wolfgang Tiefensee.

Nezaplacení dálniční známky se na zapadě Evropy dost prodraží.S drahým (zdaněným) benzinem a naftou a dalšími poplatky jsou podle něj řidiči zatíženi finančně až dost. Dalším jeho argumentem bylo, že nemálo automobilistů by přestalo používat dálniční síť a jezdilo by na jiných, v Německu většinou velmi kvalitních silnicích.

Proti mýtnému pro osobní vozy rozhodně a dlouhodobě vystupují automobilové svazy v čele s ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club). „Mobilita je pro široké masy obyvatel už tak dost drahá," prohlašuje mluvčí autoklubu ACE (Auto Club Europa) Rainer Hillgärten.

V Německu jsou dosud pro osobní automobily a motorky zpoplatněny pouhopouhé dva úseky silnic, a sice Herrentunnel v Lübecku a Warnowtunel v Rostocku (Roztoky). Oba silniční tunely provozují společně město a soukromá firma.

Foto: austria.info a Profimedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ