Řekni mi, co jíš, a já ti povím, co jsi zač. Zhruba tak může znít definice, podle které hodlá německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble v boji proti terorismu kontrolovat počítačové sítě napojené na internet. Přes rostoucí domácí odpor může za pomoci špehovacích virů proniknout i do inteligentních ledniček, které komunikují s webovou sítí.
Plán onlinového pronikání je záměrně velmi široký, aby vyhověl budoucímu technickému rozvoji, uvádí se v dosud nezveřejněném dokumentu z letošního srpna. Interní materiál mají k dispozici některé úřady a poslanci. Ministerstvo vnitra sleduje vytvoření systému, který by zachycoval, ukládal, zpracovával a přenášel informace a data.
Ministr Schäuble už měsíce přichází se stále novými náměty. Hájí se tím, že mezinárodní a národní zákonodárství dosud nenašly odpovědi na globální teroristické hrozby.
Německo jako důležitá průmyslová a politická velmoc se dlouhodobě opatřeními proti teroristům zabývá i proto, že skupina leteckých útočníků na USA z 11. září 2001, která se soustředila kolem Muhammada Atty, několik let studovala a žila v Hamburku. Loni v červenci zase veřejnost vyburcovaly plánované pumové útoky proti vlakům.
Nejnověji se do boje s terorem má vydat "spolkový trojský kůň", jak se už říká sledovacímu programu, který se nepozorovaně může dostat do počítačů. Napadal by nejen počítače, ale třeba i mobilní telefony či faxové přístroje a údaje předával odesílateli. Na cizí počítač se takzvané trojské koně instalují třeba za pomoci e-mailů některých úřadů.
Zmocněnec vlády pro ochranu dat Peter Schaar protestuje: ani ve zvláštních případech nelze instalovat do počítačů lidí podezřelých z terorismu špehovací programy. Techničtí odborníci ministrovi vytýkají, že asi není dobře obeznámen s možnostmi odhalení trojských koní.
Vnitropolitický mluvčí opozičních Zelených Wolfgang Wieland kritizuje bezbřehou definici záměru, podle níž bude možné hlídat i lednice. Existují už přístroje, které rozpoznají, jaké potraviny jsou uvnitř. Když něco chybí, automaticky se to hlásí elektronickou poštou.
Určité stravovací návyky by tak mohly například vést k poznatku o náboženství určité sledované osoby. Je známo, že se třeba muslimové vyhýbají vepřovému a výrobkům z něho.
"Řada otázek je stále otevřená a existuje řada námitek," reagoval vnitropolitický expert koaličních sociálních demokratů (SPD) Dieter Wiefelspütz zdrženlivě, ale nikoli zcela odmítavě. Parlament podle něj musí dostat detailní informace.
Ředitel kriminální ústředny Jörg Ziercke kritiky obviňuje, že zbytečně šíří strach. Nejde o systematické kontrolování počítačů, odhadem by se to týkalo třeba deseti případů ročně.
Předseda parlamentního výboru vnitra Sebastian Edathy si neumí představit, že by teroristé byli úplně hloupí a otevírali takové maily. Mimo jiné informatik Hartmut Pohl poukazuje na to, že moderní bezpečnostní programy jsou schopné registrovat podezřelé chování v síti.
Prezident Horst Köhler nedávno ministra vnitra kritizoval za způsob, jakým debatu o boji proti terorismu vede. Soudí, že se občané těžko orientují v neustále nových návrzích razantních kroků proti potenciálním pachatelům. Kancléřka Angela Merkelová, k jejíž křesťanské straně CDU Schäuble patří, ministra hájí, že přichází s "podněty k zamyšlení".
Schäuble mimo jiné navrhuje zákaz používání mobilů nebo internetu pro osoby podezřelé z propagace islamistického násilí, preventivní internace nebo tajné sledování internetové komunikace a široké zavádění pachových zkoušek. Chce doplnit trestní zákon paragrafy potírajícími účast v teroristických výcvikových táborech nebo držení návodů k výrobě bomb.
FOTO: archiv