Německo nabídne v otázce euroústavy Británii ústupky

Zahraničí
16. 5. 2007 12:48
bez popisku 9871
bez popisku 9871

Německé předsednictví Evropské unie navrhne Británii ve snaze dosáhnout dohody o nové ústavní smlouvě podstatný ústupek - nepřijmout rozšíření unijní policejní a soudní spolupráce, které euroústava předpokládá. Němečtí vyjednavači totiž podle listu Financial Times určili Británii a Polsko jako hlavní překážky pro dosažení dohody o nové smlouvě, která má nahradit ústavní smlouvu EU odmítnutou v referendech ve Francii a Nizozemsku.

Podle reforem obsažených v odmítnuté euroústavě, které by měly přejít do nového stručnějšího textu, se totiž předpokládá, že vnitro a justice bude mezi oblastmi, v níž nebudou mít členské státy právo veta jako dosud a bude se rozhodovat kvalifikovanou většinou.

Premiér Tony Blair nemá problém se samotným faktem zrušení veta v této oblasti, ale jeho nástupce Gordon Brown se chce za každou cenu vyhnout referendu o nové ústavní smlouvě. A předpokládá se, že by konzervativní opozice i část médií takové referendum požadovala, pokud by se vytvořil dojem, že do Bruselu přechází část dosavadních národních pravomocí.

"Konzervativní strana bude požadovat referendum, pokud se v dosavadní smlouvě změní jediná čárka," řekl nedávno Blair.

Blair doufá, že nová ústavní smlouva se dohodne z největší části na summitu EU 21. a 22. června, tedy pár dní před jeho odchodem z úřadu. Nicméně konečné dojednání a ratifikace smlouvy bude na Brownovi.

O možnosti vyvázat se z nějaké politiky EU mluvil nedávno i český vyjednavač Jan Zahradil. ČR podle něj jako Polsko požaduje i změny v rozdělení hlasů v Radě EU, jaké navrhuje odmítnutá euroústava. V radě členské státy rozhodují o legislativě a opatřeních.

Češi s Nizozemci, Poláky a Brity byly dosud považováni za hlavní odpůrce ústavy EU. Nyní však podle Financial Times spojenci kancléřky Angely Merkelové označili za hlavní překážky Polsko a především Británii. Jeden z účastníků úterní schůzky národních vyjednavačů v Berlíně řekl, že byl "šokován" důrazným vystoupením Britů.

Němci jsou však nadále přesvědčeni, že se jim podaří do summitu a na něm dosáhnout dohody o podobě nové smlouvy a ukončit tak dva roky politického útlumu unie. Také předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, který je spojencem Merkelové, řekl, že není proti možnosti "dočasně" odstoupit od nějaké unijní politiky, pokud by to zachránilo dohodu o nové ústavní smlouvě.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ