Německo se státním pohřbem loučilo s exministrem Genscherem

Zahraničí
17. 4. 2016 12:50
Německo se loučí s někdejším ministrem zahraničí Hansem-Dietrichem Genscherem.
Německo se loučí s někdejším ministrem zahraničí Hansem-Dietrichem Genscherem.

Německo se v Bonnu státním pohřbem loučí s někdejším ministrem zahraničí Hansem-Dietrichem Genscherem, který byl jednou z ústředních postav politických změn ve střední Evropě v roce 1989 a následného znovusjednocení Německa. Podle deníku Bild se v někdejší západoněmecké metropoli sešlo na 800 smutečních hostů. Genscher zemřel 31. března ve věku 89 let.

Německý prezident Joachim Gauck v projevu zesnulého exministra a bývalého předsedu liberální Svobodné demokratické strany (FDP) vyzdvihl jako člověka, který mimořádným způsobem přispěl k rozvoji národa a státu. Jeho život pak označil za historii neobyčejného politického talentu. Prohlásil také, že Německo mělo štěstí, když takovou osobnost mělo ve vedení.

"Se zármutkem, hlubokou úctou a velkým vděkem se s Hansem-Dietrichem Genscherem loučíme," řekl Gauck na závěr projevu.

Hans-Dietrich Genscher.Mezi smutečními hosty jsou mimo jiné kancléřka Angela Merkelová, předseda parlamentu Norbert Lammert, saský premiér a současný předseda Spolkové rady Stanislaw Tillich, předseda ústavního soudu Andreas Vosskuhle, Genscherův nástupce v čele diplomacie Klaus Kinkel nebo bývalý americký ministr zahraničí James Baker.

Baker, který americkou diplomacii vedl v letech 1989 až 1992, čímž se na německém znovusjednocení významně podílel, Genschera označil za skvělého vyjednávače. Vzpomínal také, jak ministra po znovusjednocení v jeho rodném Halle i dalších východoněmeckých městech lidé oslavovali jako rockovou hvězdu.

Státní pohřby v případě ministrů nejsou v Německu běžné. Gauck v tomto případě ale učinil výjimku, kterou zdůvodnil tím, že Genscher si rozloučení s vysokými poctami zaslouží.
Genscher se nejen v Německu proslavil slavným výrokem, který pronesl 30. září 1989 na balkónu západoněmeckého velvyslanectví v Praze k asi čtyřem tisícům uprchlíků z tehdejší Německé demokratické republiky (NDR). Řekl jim tehdy, že jejich cesta na západ je volná. Sám Genscher v roce 1952 uprchl z NDR přes Západní Berlín do Spolkové republiky Německo.

V roce 1992 se Genscher vzdal vládních úřadů, o rok později opustil i Spolkový sněm a stáhl se do ústraní. Nadále se ale vyjadřoval k aktuálním politickým tématům.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Agenti zabili muže, který střílel na budovu. Na autě měl nápis z Call of Duty

Zahraničí
8. 7. 2025

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ