Německu hrozí <span>jaderný teror</span>

Zahraničí
17. 9. 2007 15:12
Wolfgang Schäuble
Wolfgang Schäuble

Wolfgang SchäubleNěmečtí křesťanskodemokratičtí ministři vnitra a obrany Wolfgang Schäuble a Franz Josef Jung se v posledních dnech postarali o rozruch kontroverzními výroky v souvislosti s teroristickými hrozbami. Schäuble otevřeně varoval před bezprostředním nebezpečím jaderných zbraní v rukou teroristů.

Ministr obrany Jung zase překvapil výrokem, že by bez váhání dal rozkaz k sestřelení civilního letounu uneseného teroristy, přestože s tím zatím německá ústava nepočítá.

"Mnoho odborníků je nyní přesvědčeno, že jde jen o to, kdy teroristický útok nastane, už ne o to, zda," řekl ministr Schäuble nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Zároveň však nabádal ke klidu: "Nemá žádný smysl, abychom si zbývající čas ještě kazili tím, že budeme předem podléhat psychóze zániku světa," dodal.

Konzervativní politik, který se sám stal v roce 1990 terčem atentátu a od té doby je upoután na invalidní vozík, je známým stoupencem co nejtvrdších opatření proti akcím radikálů. Nejznámější jsou jeho snahy sledovat internetem propojené počítače možných teroristů za pomoci špionských virů i bez soudního povolení, což odmítají partneři konzervativců ze sociálnědemokratické strany (SPD) ve vládě velké koalice.

"Největší obava všech bezpečnostních sil spočívá v tom, že uvnitř teroristické sítě se může připravovat útok za použití jaderného materiálu," varuje nyní ministr. Šéf poslanecké frakce SPD Peter Struck Schäubleho obvinil z šíření "zbytečné paniky".

Kontroverzním prohlášením zaujal také Schäubleho stranický a vládní kolega Jung. Pro dnešní vydání zpravodajského týdeníku Focus řekl, že by v krajním případě neváhal s vydáním povelu k sestřelení uneseného civilního letadla. Jung otevřeně připustil, že by tak obešel německou legislativu, která takový krok předpokládá pouze v případě, že na palubě letounu nejsou civilisté. Uvedl, že "létat by měli pouze piloti, kteří jsou i na pozadí této obtížné právní otázky připraveni tento rozkaz uposlechnout".

Franz Josef JungJungovy výroky označil jeho předchůdce ve funkci Struck za nešťastné a Zelení dokonce žádají jeho odstoupení. Nejvíce však Jung zaskočil vojenské piloty. Podle předsedy sdružení pilotů tryskových bojových letounů bundeswehru Thomase Wassmanna jde o výzvu ke splnění protiprávního rozkazu. "Mohu pouze pilotům doporučit, aby v takovém případě rozkaz ministra neuposlechli," prohlásil Wassmann.

Mezitím vycházejí najevo další podrobnosti kolem trojice údajných osnovatelů atentátů, která byla zatčena předminulý týden. Jeden z nich, Turek žijící v Německu Adem Yilmaz, se podle informací zpravodajského magazínu Der Spiegel v letech 1997 až 2002 podílel na zajišťování bezpečnosti železničního nádraží na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, které prý patřilo mezi cíle teroristického komplotu.

V Německu mělo podle vyšetřovatelů explodovat pět automobilů; nejméně jeden ze zatčených byl připraven při útoku sám zemřít, další dva chtěli zmizet v Pákistánu. Vyslechnuto bylo dalších 50 jejich možných kompliců, vyšetřování však komplikuje skutečnost, že někteří podezřelí jsou mimo Německo.

Na fotografiích: (1) Wolfgang Schäuble, únor 2006, (2) Franz Josef Jung na kabinetním zasedání v Berlíně, 5. září

Foto: (1) Repro stern.de, (2) AP

Autor: ČTK

Další čtení

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ