Německu hrozí <span>jaderný teror</span>

Zahraničí
17. 9. 2007 15:12
Wolfgang Schäuble
Wolfgang Schäuble

Wolfgang SchäubleNěmečtí křesťanskodemokratičtí ministři vnitra a obrany Wolfgang Schäuble a Franz Josef Jung se v posledních dnech postarali o rozruch kontroverzními výroky v souvislosti s teroristickými hrozbami. Schäuble otevřeně varoval před bezprostředním nebezpečím jaderných zbraní v rukou teroristů.

Ministr obrany Jung zase překvapil výrokem, že by bez váhání dal rozkaz k sestřelení civilního letounu uneseného teroristy, přestože s tím zatím německá ústava nepočítá.

"Mnoho odborníků je nyní přesvědčeno, že jde jen o to, kdy teroristický útok nastane, už ne o to, zda," řekl ministr Schäuble nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Zároveň však nabádal ke klidu: "Nemá žádný smysl, abychom si zbývající čas ještě kazili tím, že budeme předem podléhat psychóze zániku světa," dodal.

Konzervativní politik, který se sám stal v roce 1990 terčem atentátu a od té doby je upoután na invalidní vozík, je známým stoupencem co nejtvrdších opatření proti akcím radikálů. Nejznámější jsou jeho snahy sledovat internetem propojené počítače možných teroristů za pomoci špionských virů i bez soudního povolení, což odmítají partneři konzervativců ze sociálnědemokratické strany (SPD) ve vládě velké koalice.

"Největší obava všech bezpečnostních sil spočívá v tom, že uvnitř teroristické sítě se může připravovat útok za použití jaderného materiálu," varuje nyní ministr. Šéf poslanecké frakce SPD Peter Struck Schäubleho obvinil z šíření "zbytečné paniky".

Kontroverzním prohlášením zaujal také Schäubleho stranický a vládní kolega Jung. Pro dnešní vydání zpravodajského týdeníku Focus řekl, že by v krajním případě neváhal s vydáním povelu k sestřelení uneseného civilního letadla. Jung otevřeně připustil, že by tak obešel německou legislativu, která takový krok předpokládá pouze v případě, že na palubě letounu nejsou civilisté. Uvedl, že "létat by měli pouze piloti, kteří jsou i na pozadí této obtížné právní otázky připraveni tento rozkaz uposlechnout".

Franz Josef JungJungovy výroky označil jeho předchůdce ve funkci Struck za nešťastné a Zelení dokonce žádají jeho odstoupení. Nejvíce však Jung zaskočil vojenské piloty. Podle předsedy sdružení pilotů tryskových bojových letounů bundeswehru Thomase Wassmanna jde o výzvu ke splnění protiprávního rozkazu. "Mohu pouze pilotům doporučit, aby v takovém případě rozkaz ministra neuposlechli," prohlásil Wassmann.

Mezitím vycházejí najevo další podrobnosti kolem trojice údajných osnovatelů atentátů, která byla zatčena předminulý týden. Jeden z nich, Turek žijící v Německu Adem Yilmaz, se podle informací zpravodajského magazínu Der Spiegel v letech 1997 až 2002 podílel na zajišťování bezpečnosti železničního nádraží na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, které prý patřilo mezi cíle teroristického komplotu.

V Německu mělo podle vyšetřovatelů explodovat pět automobilů; nejméně jeden ze zatčených byl připraven při útoku sám zemřít, další dva chtěli zmizet v Pákistánu. Vyslechnuto bylo dalších 50 jejich možných kompliců, vyšetřování však komplikuje skutečnost, že někteří podezřelí jsou mimo Německo.

Na fotografiích: (1) Wolfgang Schäuble, únor 2006, (2) Franz Josef Jung na kabinetním zasedání v Berlíně, 5. září

Foto: (1) Repro stern.de, (2) AP

Autor: ČTK

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ