Německý prezident navrhl Angelu Merkelovou na kancléřku

Zahraničí
5. 3. 2018 12:28
Angela Merkelová a Frank-Walter Steinmeier.
Angela Merkelová a Frank-Walter Steinmeier.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v pondělí formálně navrhl Angelu Merkelovou na kancléřku. Spolkový sněm by ji na tento post měl již počtvrté za sebou zvolit 14. března. Merkelová, která znovu povede velkou koalici CDU/CSU a SPD, uvedla, že nová vláda musí začít brzy pracovat, protože ji čeká řada úkolů doma i na mezinárodní scéně. V této souvislosti zmínila třeba aktuální spory se Spojenými státy o cla nebo dlouholetý konflikt v Sýrii.

Volba třiašedesátileté političky kancléřkou, kterou umožnil kladný výsledek vnitrostranického referenda sociálních demokratů, by měla být bezproblémová, protože strany velké koalice ve Spolkovém sněmu disponují 399 mandáty z celkových 709.

"Je teď dobré a důležité, že za pár dnů začneme, protože naše koaliční smlouva je v podstatě knihou plnou zadání a úkolů, které musíme splnit," poznamenala v pondělí Merkelová. Občané Německa podle ní mají téměř šest měsíců po volbách nárok na to, aby se něco začalo dít. V Evropě je podle Merkelové potřeba silného hlasu Německa spolu s Francií a dalšími zeměmi, když jde o aktuální otázky obchodní politiky nebo řešení situace v Sýrii.

Merkelová už má jasno v tom, s kým z křesťanských demokratů se bude ve středu pravidelně setkávat na zasedáních vlády. O obsazení vládních postů v pondělí jedná sesterská Křesťanskosociální unie (CSU), která by do Berlína podle německých médií měla nově vyslat svého šéfa Horsta Seehofera jako ministra vnitra a dosavadního generálního tajemníka strany Andrease Scheuera jako ministra dopravy. Ministrem pro rozvojovou pomoc zůstane Gerd Müller.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , imago stock&people

Další čtení

ilustrační obrázek

Vojtěch: Náklady na čištění vod pro výrobce léků hrozí přesunem produkce mimo EU

Zahraničí
16. 6. 2026
ilustrační obrázek

„Vypadalo to jako poprava,“ říká policie k vraždě ruského umělce v exilu, Putinova kritika

Zahraničí
16. 6. 2026
ilustrační obrázek

Pyrotechnici zneškodňují pumu v Postupimi, evakuováno bylo hlavní nádraží i sídlo sněmu

Zahraničí
16. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ