Německý soud dal zelenou stíhání osvětimského lékaře

Zahraničí
1. 12. 2015 19:12
Růže v Osvětimi.
Růže v Osvětimi.

Zemský soud v severoněmeckém Rostocku zvrátil předchozí rozhodnutí soudu nižší instance, podle něhož pětadevadesátiletý lékař z nacistického tábora v Osvětimi Hubert Z. není zdravotně způsobilý stanout před soudem. Bývalý četař SS se tak nyní může zpovídat za údajné napomáhání k vraždám. 

Rostocký soud v úterý oznámil, že po vyslechnutí dalších expertů dospěl k závěru, že Hubert Z. před soudem stanout může, i když jednotlivá stání mohou být zkrácena a provázena dalšími opatřeními s ohledem na zdraví obviněného.

Hubert Z. ještě jako voják SS v uniformě.Muž je viněn z toho, že v roce 1944 sloužil jako lékař v nemocnici SS v Osvětimi. Státní zastupitelství ve Schwerinu ho letos obvinilo z napomáhání k vraždě v 3681 případech. Podle žalobců tím, že sloužil jako lékař a pomáhal provozovat vyhlazovací tábor na území nacisty okupovaného Polska.

Soud nižší instance v Neubrandenburgu v červnu rozhodl, že Hubert Z. vzhledem ke svému zdravotnímu stavu není schopen podstoupit soudní proces. Státní zastupitelství se však odvolalo. Termín procesu zatím nebyl stanoven.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , mirror.co.uk

Další čtení

Maďarsko kvůli nízké hladině Dunaje zcela odstaví jadernou elektrárnu Paks

Zahraničí
2. 8. 2026
ilustrační obrázek

Hrozba pro evropské zemědělství: Japonský brouk se šíří severem Itálie

Zahraničí
2. 8. 2026
Vojáci španělské armády a příslušníci Guardia Civil stojí na stráži, zatímco se migranti vrací do Maroka ze španělské enklávy Ceuta

U Ceuty roste nová bariéra na moři, Španělsko čelí ohlasům na masivní přechod hranice

Zahraničí
1. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ